Brytyjczycy walczą z imigrantami. Mają najwyższy wskaźnik deportacji od ośmiu lat

Od objęcia władzy przez Partię Pracy w lipcu 2024 r. z Wielkiej Brytanii deportowano 24 tys. imigrantów - oznajmił w poniedziałek brytyjski premier Keir Starmer, otwierając Szczyt Bezpieczeństwa Granic w Londynie, z udziałem przedstawicieli 40 krajów. Dodał, że jest to najwyższy wskaźnik od ośmiu lat.
Starmer poinformował, że jego rząd zrezygnował z programu wysyłania nielegalnych imigrantów do Rwandy. Porozumienie z rządem rwandyjskim w tej sprawie zostało zawarte w kwietniu 2022 r.
"Poprzedni rząd wydał na ten program 700 mln funtów, a do Rwandy pojechało zaledwie czterech wolontariuszy. Nawet gdyby ten program zaczął działać prawidłowo, to do Rwandy rocznie udałoby się wysyłać tylko ok. 300 osób" - powiedział, cytowany przez dziennik "Guardian". Wyliczył przy tym, że deportowanie 24 tys. imigrantów zajęłoby przy tym tempie 80 lat.
Szokujący brak koordynacji
Szefa brytyjskiego rządu przyznał, że po objęciu urzędu na Downing Street 10 był "zszokowany" brakiem koordynacji między policją, strażą graniczną i agencjami wywiadowczymi. W jego opinii efektem było "istnienie luk w obronie naszych granic", co sprawiło, że "przemytnicy mogli śmiało na nie ruszyć".
Starmer zapowiedział, że podczas londyńskiego szczytu zaapeluje m.in. do Wietnamu, Iraku i Francji o zjednoczenie się wokół działań mających na celu lepszą wymianę informacji wywiadowczych. Premier chce powołać nową grupę zadaniową, która będzie współpracować z międzynarodowymi zespołami śledczymi w celu śledzenia działalności gangów przemytników oraz dostaw sprzętu dla małych łodzi, którymi nielegalnie transportowani są imigranci.
Wydadzą miliony funtów
W opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu na łamach "Daily Mail" szef brytyjskiego rządu oznajmił, że ok. 30 mln funtów zostanie przeznaczonych na walkę z osobami stojącymi za szlakami przemytniczymi imigrantów w Europie, w tym szczególnie na Bałkanach, w Azji i Afryce. Dodatkowe 3 mln funtów pozwolą na wzmocnienie brytyjskiej prokuratury (CPS) m.in. w zakresie ścigania przemytników i rozszerzenia działalności międzynarodowej.
Opozycyjna Partia Konserwatywna podważa plany Starmera, uważając, że rząd stracił kontrolę nad granicami Wielkiej Brytanii w związku z rekordową liczbą imigrantów, którzy nielegalnie pokonali kanał La Manche od początku 2025 r. Szacuje się, że ich liczba przekroczyła 6642 osób, a tylko w marcu było ich ponad 4 tys. W sumie imigranci przybyli na 119 łodziach.
W pierwszym Szczycie Bezpieczeństwa Granic w Londynie biorą udział przedstawiciele 40 krajów, Polskę reprezentuje minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak. W wydarzeniu biorą także udział reprezentanci korporacji, które zarządzają mediami społecznościowymi: Meta i Tiktok. Będą oni rozmawiać, jak powstrzymać internetową promocję przemytu ludzi.
Źródło: Republika, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X