Belgowie będą zabijać chore dzieci. Parlament rozszerzył prawo do eutanazji
Parlament Belgii zgodził się na rozszerzenie prawa do żądania eutanazji na śmiertelnie chore dzieci i osoby małoletnie. Izba Deputowanych znaczną większością głosów uchwaliła odpowiednią nowelizację obowiązującej od 2002 roku ustawy o eutanazji.
Senat zatwierdził tę nowelizację już w grudniu ubiegłego roku. By znowelizowana ustawa weszła w życie, musi ją jeszcze podpisać król Belgów Filip, co jest powszechnie oczekiwane.
Według parlamentu Belgii, będzie ona pierwszym w świecie krajem, zezwalającym na eutanazję dzieci i osób małoletnich bez żadnych ograniczeń wiekowych. Śmierć na żądanie dostępna jest dla małoletnich również w Holandii, ale tylko w przypadku osób mających co najmniej 12 lat.
Za nowelizacją opowiedziało się w czwartek 86 belgijskich deputowanych, 44 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.
Aktywna pomoc w umieraniu dostępna będzie dla małoletnich - w odróżnieniu od osób dorosłych - wyłącznie wtedy, jeśli cierpią na nieuleczalną chorobę. Psycholog musi ponadto potwierdzić, że dziecko ma zdolność osądu i jest w stanie podjąć decyzję o rozstaniu się z życiem, co wyłącza spod obowiązywania ustawy niemowlęta i chorych psychicznie. Na eutanazję dziecka potrzebna będzie także zgoda jego rodziców.
Spośród państw Unii Europejskiej, eutanazję zalegalizowały dotąd tylko Belgia, Holandia i Luksemburg.
Najnowsze
Wielka radość w Katowicach! GKS z awansem do 3. rundy eliminacji LK
Inwazja imigrantów. Policja: Nie mamy siły. Skala jest zbyt wielka
Postawiono zarzuty dla ojca i jego synów za uprawię marihuany i nielegalne posiadanie 70 szt. broni!