Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Po latach dominacji Niemiec, Hiszpania po raz pierwszy stała się krajem z największą liczbą wniosków o azyl w Europie. To znacząca zmiana w europejskich wzorcach migracyjnych, napędzana spadkiem liczby uchodźców syryjskich w Niemczech i wzrostem przybywających Wenezuelczyków na Półwyspie Iberyjskim.
Hiszpania po raz pierwszy w historii objęła prowadzenie w Europie pod względem liczby otrzymanych wniosków o azyl, detronizując Niemcy, które przez lata dominowały w tej statystyce. Ta znacząca zmiana trendu, ujawniona 17 lipca 2025 roku, jest odzwierciedleniem głębokich przeobrażeń w europejskich wzorcach migracyjnych.
Wzrost popularności Hiszpanii jako celu ubiegania się o azyl wynika z kombinacji czynników, w tym stałego wzrostu liczby wniosków, zwłaszcza ze strony obywateli Wenezueli. Długotrwała niestabilność polityczna i gospodarcza w tym kraju Ameryki Południowej skłania coraz więcej osób do poszukiwania ochrony międzynarodowej na Półwyspie Iberyjskim.
Z drugiej strony, spadek liczby wniosków w Niemczech wiąże się przede wszystkim ze zmniejszeniem napływu osób z Syrii, co jest efektem pozornego zakończenia konfliktu pod reżimem Baszara al-Assada w grudniu 2024 roku. Tradycyjnie, Niemcy były głównym odbiorcą wniosków o ochronę międzynarodową, napędzanym masowymi przybyciami z Bliskiego Wschodu i Azji.
Agencja Unii Europejskiej ds. Azylu (EUAA) w wewnętrznym raporcie, cytowanym przez Financial Times, wskazała, że unijny system azylu przechodzi „strukturalną modyfikację”, szczególnie od czasu odejścia prezydenta Syrii od władzy w grudniu 2024 roku.
Dane za maj 2025 roku jednoznacznie potwierdzają tę tendencję. Łączna liczba wniosków o azyl w całej UE spadła do 64 000, co stanowi 25% spadek w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W Niemczech liczba wniosków drastycznie spadła z 18 700 w maju 2024 roku do 9 900 rok później. W tym samym czasie, Hiszpania przewodziła rankingowi z 12 800 wnioskami w maju, wyprzedzając Włochy (12 300) i Francję (11 900).
Ta zmiana w rozkładzie geograficznym wniosków o azyl w Europie wskazuje na ewoluujące wyzwania i priorytety dla systemów azylowych poszczególnych państw członkowskich.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X