Ambasador USA w Chinach wezwany w związku z zarzutami o cyberszpiegostwo

MSZ Chin zwróciło się do Stanów Zjednoczonych o wycofanie zarzutów o cyberszpiegostwo wobec pięciu chińskich wojskowych. Stanowisko w tej sprawie przekazano w poniedziałek amerykańskiemu ambasadorowi w Chinach - poinformowała agencja Xinhua.
W oddzielnym oświadczeniu chińskie ministerstwo obrony zapewniło, że rząd w Pekinie, ani władze wojskowe nigdy nie angażowały się w przedsięwzięcia biznesowe, których celem było cyberszpiegostwo. Jednocześnie wezwano Waszyngton do natychmiastowego zaprzestania szpiegowania Chin i powstrzymania się od działań, które negatywnie wpływają na wzajemne zaufanie.
Stany Zjednoczone postawiły w poniedziałek pięciu oficerom sił zbrojnych Chin zarzut prowadzenia szpiegostwa komputerowego wobec amerykańskich firm w celu zdobycia tajemnic handlowych - poinformował resort sprawiedliwości USA.
Jest to pierwszy przypadek, by władze USA wystąpiły z publicznym oskarżeniem konkretnych funkcjonariuszy obcego rządu o cyberszpiegostwo przemysłowe.
Według strony chińskiej zarzuty te są "sfabrykowane" i osłabią zaufanie między obu państwami. Ministerstwo spraw zagranicznych Chin poinformowało, że zawiesi działalność chińsko-amerykańskiej roboczej grupy internetowej.
Według ministerstwa sprawiedliwości hakerzy starali się wykraść amerykańskim firmom z rejonu Pittsburga z branż metalurgicznej, energetyki atomowej i energetyki słonecznej informacje przydatne ich chińskim konkurentom. Obiektem penetracji były spółki Alcoa, US Steel, Allegheny Technologies i Westinghouse Electric oraz amerykańskie filie niemieckiej firmy SolarWorld, jak również amerykański związek zawodowy United Steelworkers.
CZYTAJ TAKŻE:
Najnowsze

Masz air fryer? Musisz wypróbować te 3 przepisy – chrupiące i szybkie!

Tyle kosztuje spotkanie z Jennifer Lopez w Warszawie. Cena może zwalić z nóg!

Jest kara na TVP za reportaż atakujący o. Rydzyka. Świrski mówi o "fałszywym obrazie"
