– Pokój nie jest dany raz na zawsze. Musimy być czujni. Rosja jest otwarta na zjednoczenie wysiłków z innymi państwami w celu stworzenia współczesnego, pozablokowego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział na Placu Czerwonym Władimir Putin.
Parada Zwycięstwa rozpoczęła się na Placu Czerwonym o godzinie 9:00 czasu polskiego, od przemarszu pocztu sztandarowego i pozdrowienia żołnierzy przez jadącego limuzyną ministra obrony Rosji. Następnie głos zabrał Władimir Putin, który swoje przemówienie zaczął od życzeń, a Dzień Zwycięstwa nazwał świętem "zarówno państwowym, jak i rodzinnym". Zauważył, że w obliczu globalnego problemu, jakim jest terroryzm, Rosja jest zobowiązana, aby "to zło pokonać". – Pokój nie jest dany raz na zawsze. Musimy być czujni. Rosja jest otwarta na zjednoczenie wysiłków z innymi państwami w celu stworzenia współczesnego, pozablokowego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział. W swoim wystąpieniu powiedział także, że "naród radziecki przyniósł wolność innym narodom". Po przemówieniu Putina rozpoczął się przemarsz oddziałów i lotnicza część defilady, której główną atrakcją były samoloty, które uczestniczyły w rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii.
Koszt obchodów Dnia Zwycięstwa
Według rosyjskich mediów koszt Parady Zwycięstwa to od kilkuset tysięcy do miliarda rubli, czyli nawet około 60 milionów złotych. Rozganianie chmur, które ma zapewnić słoneczną pogodę o godzinie 10:00 w Moskwie to koszt około 85 milionów rubli, czyli 5 milionów złotych, ale tegoroczna rocznica obchodzona jest z mniejszym rozmachem, niż było to w ubiegłym, jubileuszowym roku.
Huczna Parada Zwycięstwa
Rosjanie Dzień Zwycięstwa świętują dzień później od reszty świata. Podpisy pod bezwarunkową kapitulacją Niemiec, złożono o godzinie 22:30, 8 maja 1945 roku. W Moskwie, ze ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja i właśnie dlatego Parada Zwycięstwa obchodzona jest dzień później.
W okresie istnienia Związku Radzieckiego, Dzień Zwycięstwa był obchodzony we wszystkich krajach bloku wschodniego. W latach 90. ubiegłego stulecia jego obchody były znacznie skromniejsze. Zmieniło się to, gdy do władzy doszedł Władimir Putin. Obchody 60. rocznicy w 2005 roku stały się największym świętem narodowym i ludowym, zaś 70. rocznica w 2015 roku były okazją do budowania dumy narodowej w obliczu problemów gospodarczych i geopolitycznych.
Czytaj również:
NYT": Państwa NATO są przekonane, że Rosja rozmieściła broń nuklearną w obwodzie Kaliningradzkim