Przejdź do treści
21:40 W sobotę 19 lipca w całej Polsce odbędą się demonstracje antyimigracyjne - organizatorem są politycy Konfederacji
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Od Turcji po Katar - amerykańskie bazy na Bliskim Wschodzie

Źródło: Autorstwa Central Intelligence Agency - https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/refmaps.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32005849

W obliczu wojny Izraela z Iranem amerykańskie wojska na Bliskim Wschodzie, około 40 tysięcy żołnierzy, postawiono w stan podwyższonej gotowości. Żołnierze z USA narażeni są na ataki dronowe i rakietowe.

Zgodnie z danymi ośrodka analitycznego Council of Foreign Relations amerykańskie siły zbrojne działają na ten moment w dziewiętnastu krajach regionu Bliskiego Wschodu, z czego w ośmiu ich obecność jest uznawana za stałą. Na czerwiec 2025 roku Pentagon szacuje, że w tym obszarze świata przebywa co najmniej 40 tysięcy żołnierzy z USA, licząc zarówno personel stacjonujący w licznych bazach lądowych, jak i na okrętach wojennych.

W trakcie wojny Iranu z Izraelem ich głównym zadaniem jest pomoc państwu żydowskiemu w ochronie przeciwrakietowej. Na Bliskim Wschodzie rozlokowane są systemy THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), przeznaczone do przechwytywania pocisków balistycznych w fazie "schodzenia".

Dokładna liczba amerykańskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie podlega zmianom w zależności od sytuacji politycznej. Dla porównania, w 2007 roku, w szczytowym okresie okupacji Iraku, tylko w tym kraju nad Tygrysem i Eufratem przebywało około 160 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Natomiast w Afganistanie w 2011 roku, czyli w okresie tzw. "surge" (zwiększenia obecności wojskowej), mowa była o około 100 tysiącach wojskowych z USA.

Poniżej (za PAP) przedstawiamy najważniejsze bazy USA na Bliskim Wschodzie:

Baza lotnicza Al Udeid (Katar)
Uznawana za największą bazę lotniczą USA w regionie, założona w 1996 roku. Może pomieścić blisko sto samolotów bojowych, a także 10 tys. żołnierzy. Położona jest około 40 kilometrów od Dohy. W rozwój bazy mocno inwestuje rząd Kataru, stanowi ona symbol ścisłej współpracy wojskowej między USA a tą monarchią. W maju odwiedził ją Donald Trump.

Baza lotnicza Ain al-Asad (Irak)
Najważniejsza baza USA w Iraku, położona na pustyni, 150 kilometrów na wschód od Bagdadu, w kierunku granicy z Syrią. Stacjonuje w niej według nieoficjalnych szacunków ponad tysiąc żołnierzy z USA. Placówka wojskowa Ain al-Asad pełni ważną rolę w szkoleniu irackich sił zbrojnych i w zwalczaniu tzw. Państwa Islamskiego (IS).

W ostatnich latach Ain al-Asad była wielokrotnie celem ataków rakietowych i dronowych. Największy miał miejsce w styczniu 2020 roku, gdy bazę ostrzelał bezpośrednio Iran w ramach odwetu za zabicie przez USA wpływowego irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Rannych zostało wtedy ponad stu amerykańskich żołnierzy.

Baza została po raz ostatni poważnie ostrzelana sierpniu 2024 roku. W strefie ataku rakietowego w Iraku nie było polskich żołnierzy i cywilnych pracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego - informował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Naval Support Activity (Bahrajn)
To główna amerykańska baza morska na Bliskim Wschodzie i centrum operacyjne 5. Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Port - położony w stołecznej Manamie - jest przystosowany do przyjmowania lotniskowców. W bazie stacjonuje około 9 tys. wojskowych. Jednym z głównych zadań postawionych oddziałom USA w Bahrajnie, kraju z szyicką większością, jest ochrona żeglugi w cieśninach Ormuz oraz Bab al-Mandab.

Baza lotnicza Incirlik (Turcja)
Położona w południowej Turcji, w prowincji Adana, około 50 kilometrów od granicy z Syrią. Zaczęto ją budować w 1951 roku w ramach współpracy turecko-amerykańskiej podczas zimnej wojny. Odegrała ważną rolę w misji przeciwko IS. W ramach NATO Nuclear Sharing przechowywane są tam amerykańskie głowice jądrowe.

Baza lotnicza Al Dhafra (Zjednoczone Emiraty Arabskie, ZEA)
Znajduje się około 30 kilometrów na południe od Abu Zabi. Prócz samolotów bojowych stacjonują tu drony MQ-9 Reaper i samoloty wczesnego ostrzegania.

Baza lotnicza Al-Harir (Irak, autonomiczny Region Kurdystanu)
Zlokalizowana w górzystym terenie, około 70 kilometrów na północ od Irbilu oraz zaledwie około 60 kilometrów od granicy Iraku z Iranem. Wykorzystywana przez amerykańskie wojska do powietrznych operacji w północnym Iraku oraz Syrii.

W 2024 roku rządy Stanów Zjednoczonych i Iraku osiągnęły porozumienie dotyczące stopniowego wycofania amerykańskich wojsk z Iraku.

Camp Arifjan (Kuwejt)
Wybudowana w 1999 roku, czyli po pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej, baza położona jest około 50 kilometrów na południowy wschód od miasta Kuwejt. Główna amerykańska baza w Kuwejcie, ważne centrum logistyczne i zaplecze serwisowe. Może w niej przebywać do 10 tys. wojskowych.

Do działań militarnych na Bliskim Wschodzie Amerykanie wykorzystywali w przeszłości też bazę Diego Garcia, skąd operują B-2, bombowce strategiczne o niskiej wykrywalności. Administracyjnie wyspa Diego Garcia należy do Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego.

Diego Garcia, nazywana "niezatapialnym lotniskowcem", to największą z ponad pół setki wysp koralowego archipelagu Chagos na Ocenie Indyjskim w połowie drogi między Afryką i Indonezją. Odizolowane stanowisko wojskowe stanowi doskonały punkt wypadowy do operacji dalekiego zasięgu i odgrywał ważną rolę w pierwszej i drugiej wojnie w Zatoce Perskiej.

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najnowsze

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy