Tragiczny wypadek w Nowym Jorku. Żaglowiec zahaczył o most

Rutynowy rejs szkoleniowy przerodził się w dramatyczny wypadek. Meksykański żaglowiec „Cuauhtémoc”, z 277 osobami na pokładzie, uderzył w sobotę w konstrukcję zabytkowego Mostu Brooklińskiego w Nowym Jorku. Zginęły dwie osoby, a dziewiętnaście zostało rannych - w tym dwie ciężko. To najpoważniejszy incydent z udziałem tego trójmasztowca od czasu jego zwodowania w 1982 roku.
Zderzenie z mostem. Maszt runął na pokład
Do zdarzenia doszło podczas manewru na Wschodniej Rzece. Jak poinformował burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, żaglowiec „zahaczył” o dolną część 142-letniego Mostu Brooklińskiego, co doprowadziło do złamania masztu. Jego fragmenty spadły na pokład, raniąc kilkanaście osób.
- Podczas manewrowania na rzece żaglowca "Cuauhtémoc" w Nowym Jorku doszło do zderzenia z Mostem Brooklińskim, co spowodowało uszkodzenie statku szkoleniowego, tymczasowo uniemożliwiając kontynuację rejsu
– poinformowała meksykańska marynarka wojenna na platformie X.
Dwóch zabitych, kilkunastu rannych
Jak poinformował rzecznik burmistrza, w wyniku wypadku zginęły dwie osoby, a 19 zostało rannych, w tym dwie znajdują się w stanie krytycznym.
Trójmasztowy żaglowiec „Cuauhtémoc”, o długości ponad 90 metrów i szerokości 12 metrów, służy meksykańskiej marynarce wojennej jako jednostka szkoleniowa. Jak przekazał kpt. Juan Caballero w rozmowie z CNN, statek uczestniczył w corocznym rejsie szkoleniowym.
Most Brookliński zamknięty na kilka godzin
Bezpośrednio po zderzeniu, władze miejskie zdecydowały o zamknięciu wszystkich pasów ruchu na moście w obu kierunkach. Obiekt łączący Manhattan z Brooklynem ponownie udostępniono około godziny 22:30 czasu lokalnego.
- Chociaż kontrole będą kontynuowane, na chwilę obecną nie ma oznak uszkodzeń konstrukcyjnych Mostu Brooklińskiego
- poinformował Fabien Levy, rzecznik burmistrza.
Most Brookliński, będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku, codziennie obsługuje ponad 100 tys. pojazdów i 32 tys. pieszych. Według władz nie doszło do jego uszkodzenia, jednak szczegółowe ekspertyzy będą prowadzone w najbliższych dniach.
Statek z tradycją i misją
Zwodowany w 1982 roku żaglowiec „Cuauhtémoc” nosi imię ostatniego azteckiego władcy Meksyku. Jako pływająca ambasada meksykańskiej marynarki, regularnie odwiedza porty na całym świecie, służąc zarówno celom edukacyjnym, jak i dyplomatycznym.
Po sobotnim incydencie rejs jednostki został przerwany, a na miejscu trwa szczegółowe postępowanie wyjaśniające.
Źródło: Republika, x.com, pap
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X