Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Portugalia drastycznie zaostrza zasady dotyczące imigracji

Źródło: Portugalia zmienia warunki aplikowania o obywatelstwo - x.com/screenshot

Portugalski rząd, działając pod presją prawicy i w obliczu rosnącej imigracji, ogłosił znaczące zaostrzenie przepisów dotyczących cudzoziemców. Kluczową zmianą jest podwojenie minimalnego wymaganego okresu legalnego pobytu do ubiegania się o portugalskie obywatelstwo z pięciu do dziesięciu lat. Wprowadzone zostaną również bardziej rygorystyczne warunki dotyczące wydawania pozwoleń na pobyt oraz możliwość odebrania obywatelstwa w przypadku poważnych przestępstw.

Portugalski rząd, znajdujący się w mniejszościowym gabinecie i pod silnym naciskiem ze strony prawicowej partii Chega, ogłosił znaczące zaostrzenie polityki imigracyjnej. Kluczową zmianą jest podwojenie minimalnego wymaganego okresu legalnego pobytu dla większości cudzoziemców ubiegających się o portugalskie obywatelstwo – z obecnych pięciu do dziesięciu lat. Decyzja ta stanowi odpowiedź na rosnącą liczbę imigrantów w kraju i była jednym z głównych tematów kampanii wyborczej, po której partia Chega stała się główną siłą opozycyjną.

Wiceminister stanu António Leitão Amaro poinformował podczas konferencji prasowej, że zaostrzone zostaną również inne przepisy dotyczące imigracji, w tym te regulujące przyznawanie pozwoleń na pobyt dla członków rodzin legalnych imigrantów. Zapowiedziano również wprowadzenie nowej regulacji umożliwiającej odebranie obywatelstwa portugalskiego nadane na drodze naturalizacji w przypadku popełnienia poważnych przestępstw.

"Znacząco wzmacniamy wymogi dostępu do obywatelstwa, do naturalizacji, zgodnie z wytycznymi zawartymi już w programie rządowym" – powiedział Leitão Amaro. 

Podkreślił, że dziesięcioletni okres rezydencji będzie dotyczył większości obcokrajowców, jednakże imigranci z krajów lusofońskich, takich jak Brazylia, Angola czy Mozambik, będą objęci skróconym okresem siedmiu lat.

Obecnie, oprócz wymogu pięciu lat legalnego pobytu, wnioskodawcy muszą wykazać się wystarczającą znajomością języka portugalskiego, nie być skazani na kary pozbawienia wolności przekraczające trzy lata oraz nie stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Zgodnie z nowymi przepisami, Portugalia będzie wymagać również udokumentowania znajomości portugalskiej kultury, praw i obowiązków obywatelskich, złożenia deklaracji o poparciu fundamentalnych zasad państwa demokratycznego oraz przedstawienia dowodu, że wnioskodawca nie odbywał żadnej kary pozbawienia wolności.

Według danych agregatora danych ekonomicznych Pordata, w 2023 roku, będącym ostatnim rokiem, dla którego dostępne są pełne dane, naturalizacją objęto 141 300 obcokrajowców, co stanowi spadek o 20% w porównaniu do roku 2022. Rząd poinformował w styczniu, że przetwarza ponad 400 000 wniosków o obywatelstwo. Portugalska Agencja ds. Migracji i Azylu (AIMA) szacuje, że na koniec 2024 roku legalnie w Portugalii przebywało ponad 1,5 miliona obywateli zagranicznych. Najliczniejszą grupę stanowią Brazylijczycy, których legalnie przebywa ponad 450 000 osób.

Projekt dekretu nie został jeszcze formalnie przekazany do parlamentu, jednak oczekuje się, że uzyska on poparcie partii Chega i zostanie zatwierdzony. Zmiany te wpisują się w szerszą tendencję zaostrzania polityki imigracyjnej w wielu krajach europejskich, odzwierciedlając obawy społeczne i polityczne związane z migracją.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Kaczyński o ataku Bodnara na Obajtka: polityka obrażania i opiłowywania katolików trwa

Bodnar ma już dosyć. Zmienia optykę i przyznaje, że nie ma dowodów na "manipulacje wyborcze"

Europosłowie spotkali się z ofiarami „demokracji walczącej” Donalda Tuska

W sobotę pogoda nas nie rozpuści: deszcze, burze, miejscami silny wiatr

To już dzisiaj! Kibice w całym kraju zaprotestują przeciwko napływowi migrantów

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Najnowsze

Kaczyński o ataku Bodnara na Obajtka: polityka obrażania i opiłowywania katolików trwa

To już dzisiaj! Kibice w całym kraju zaprotestują przeciwko napływowi migrantów

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Bodnar ma już dosyć. Zmienia optykę i przyznaje, że nie ma dowodów na "manipulacje wyborcze"

Europosłowie spotkali się z ofiarami „demokracji walczącej” Donalda Tuska

W sobotę pogoda nas nie rozpuści: deszcze, burze, miejscami silny wiatr