Osoby wybierające się 1 i 2 listopada na cmentarz lub do kościoła położonego w obszarze objętym stanem wyjątkowym nie będą musiały mieć pisemnego zezwolenia na wjazd do strefy – poinformowała w sobotę Straż Graniczna.
- Osoby, które zadeklarują, że chcą odwiedzić cmentarze lub kościoły z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, będą wpuszczane do strefy stanu wyjątkowego bez pisemnych zezwoleń. W tym wyjątkowym czasie nie chcemy utrudniać ludziom nawiedzania grobów swoich bliskich – powiedział chor. Michał Tokarczyk ze Straży Granicznej.
Przepisy umożliwiające odwiedziny cmentarzy położonych w strefie objętej stanem wyjątkowym bez zezwoleń SG będą stosowane w niedzielę i poniedziałek. „Każda taka osoba powinna mieć ze sobą dokument tożsamości, bo będzie musiała się wylegitymować podczas kontroli służb mundurowych przy wjeździe do obszaru zastrzeżonego” – dodał chor. Tokarczyk.
Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września
Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1429 zezwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, w tym 1276 na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i 153 na terenie działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.
Od 2 września - w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni, dzień później opublikowano rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała 27,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, w tym 15,7 tys. w październiku.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie