Przejdź do treści

Alicja Klasik: Olimpijski medal mnie napędza

Źródło: FB/Alicja Klasik

20-letnia szpadzistka RMKS Rybnik Alicja Klasik przyznała, że brązowy medal olimpijski w drużynie, jaki wywalczyła wraz z koleżankami w paryskich igrzyskach, stał się motorem napędowym jej kariery.

„Tak naprawdę dopiero od tego roku jestem w kategorii seniorek. Powoli do niej wchodziłam, choć startowałam tam już mając 17 lat. Teraz czuję się swobodniej na zawodach, bo różnica między szermierką juniorską a seniorską jednak jest. Przeskok jest duży. W tym roku łączyłam występy w dwóch kategoriach, stąd miałam bardzo dużo startów. Na wyniki mocno pracowałam. Nie wszystkie występy poszły po mojej myśli, ale jestem ogólnie zadowolona, mimo jakichś porażek. One też są potrzebne" – powiedziała Alicja Klasik.

Jak przyznała, jadąc do Paryża była – z racji młodego wieku - pełna obaw o to, jak się tam odnajdzie. „Pewnie ludzie, z którymi pracuję, czy dziewczyny z drużyny, też się obawiali tego, jak zareaguję na to wszystko, co się działo. Jestem zadowolona z przygotowania mentalnego i fizycznego do tego startu. Drużynowo zdobyłyśmy brązowy medal i to nie jest coś, co mnie zatrzymuje, a wręcz napędza. Chciałabym powtórzyć ten wynik lub nawet - z drużyną czy indywidualnie - poprawić go w przyszłości" - zaznaczyła szpadzistka.

Podkreśliła, że liczy na stałe podnoszenie swoich umiejętności. „Mam nadzieję, że jestem lepsza teraz niż kilka lat temu. Moja szermierka się troszkę zmieniła, nabrałam doświadczenia, szczególnie w walkach seniorskich. Zawsze są jakieś niedociągnięcia, można coś zrobić lepiej. Oglądając swoje pojedynki widzę rzeczy do poprawienia. Podchodzę do tego spokojnie. Kwalifikacje olimpijskie były stresujące i męczące. Nie chciałam w nowy sezon wchodzić ostro, tylko powoli. Jestem świadoma, że trzeba pracować nad eliminacją niedoskonałości, a progres przyjdzie z czasem. Zamierzam być jeszcze lepsza" – powiedziała Klasik, która od kilku miesięcy studiuje w Rzymie dzięki programowi Erasmus.

Jest na drugim roku „Zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji" na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. „Chciałabym zostać w Rzymie do czerwca, ale nie jest to jeszcze pewne. Trenuję tam dużo, także z dziewczynami, które wywalczyły drużynowo złoto w Paryżu. Jest też kilka zawodniczek, które pamiętam ze startów juniorskich. Poziom jest wysoki. Musiałam się tam odnaleźć przez pierwsze tygodnie, teraz już jestem zadowolona z tego, jak to wygląda" - wspomniała.

Jak dodała, zabrała ze sobą cały sprzęt sportowy. „Warunki treningowe nie są wcale lepsze od tych w Rybniku. Szukałam miejsca z dobrym poziomem szermierki, nie za daleko od domu i klubu. Podoba mi się kultura we Włoszech, no i... pogoda, więc wszystko się ładnie złożyło" – zaznaczyła.

Klasik przyjechała do rodzinnego domu w Stanowicach koło Rybnika na czas przerwy świąteczno-noworocznej. W tym czasie korzysta z dobrze znanej sali RMKS. „Mamy tu wszystko, czego potrzebujemy, co potwierdzają nasze wyniki" – dodała z uśmiechem.

W listopadowych zawodach PŚ Polki zajęły w Vancouver czwarte miejsce w turnieju drużynowym. W składzie biało-czerwonych były trzy zawodniczki RMKS - poza Klasik, także Kinga Zgryźniak i Gloria Klughardt. Cała trójka, plus Cecylia Cieślik, wywalczyła w 2023 roku w Płowdiw złoty medal w turnieju drużynowym mistrzostw świata juniorów (do lat 20). "To było bardzo fajne doświadczenie wystąpić w seniorskim turnieju PŚ z klubowymi koleżankami. Wróciły nam wspomnienia z juniorskich startów, wiemy, jak się wspierać, jak się ze sobą obchodzić" - podkreśliła.

Klasik nie lubi zbyt daleko wybiegać w przyszłość i snuć planów wynikowych. „Wolę się skupić, by zawalczyć jak najlepiej potrafię. To mój sposób, a nie stawianie sobie celów. Łatwiej wchodziło się w sezon po igrzyskach, chętniej i pewniej wróciłam do szermierki. Zupełny luz bez szermierki po Paryżu trwał niecały miesiąc" - przekazała.

Nie ukrywała, że zdaje sobie sprawę z tego, iż może być wzorem dla młodszych zawodniczek w klubie. 

„Widzę, że dzieci zwracają uwagę na starszych, kiedy się zmieniamy w sali. Słyszę, że o nas słyszeli, to budujące dla nas i dla nich. Ja chyba nie myślałam tak bardzo do przodu, że będę na igrzyskach. Czułam, że dobrze trenuję i to mnie może daleko doprowadzić. Na pewno do osiągnięcia dobrych wyników potrzeba mnóstwa pracy, ale talent też się przydaje, a szczęście nie zaszkodzi" – podsumowała medalistka olimpijska, która w tym roku odpowiadała w rodzinnym domu za lepienie świątecznych uszek

Źródło: PAP

Wiadomości

Ujawnił plan obrony na linii Wisły. Bodnarowcy żądają odebrania Błaszczakowi immunitetu

28. posiedzenie Sejmu. Oglądaj obrady NA ŻYWO [TRANSMISJA]

Łowcy Cieni na baczności. Gangsterska para odnaleziona w Hiszpanii

Fabryki publikacji kwitną. Za pieniądze można zostać naukowcem

Źle się dzieje. 19-letni żołnierz odebrał sobie życie. Przed tym, wysłał wiadomość

Gdzie Tusk umieści pierwszą grupę migrantów, która trafi do Polski w ramach paktu migracyjnego?

Wywiad z europosłem, który do Tuska zwrócił się po niemiecku

Wielka Brytania staje przed wyborem: USA czy UE

Szpitale wstrzymują przyjęcia. Co z pacjentami?

USA przejmą Strefę Gazy? Plan Trumpa dla Bliskiego Wschodu

Santorini opustoszało! Ewakuowali już połwę mieszkańców

Zmarł przywódca Asasynów. Stał na ich czele 68 lat

Trump ma plan na irańskie wzbogacanie uranu. Wyzeruje ich

Ujawnili lokalizacje agentów. Ślady prowadzą do Sorosa

Senat zatwierdził. Ona została Prokuratorem Generalnym USA

Najnowsze

Ujawnił plan obrony na linii Wisły. Bodnarowcy żądają odebrania Błaszczakowi immunitetu

Źle się dzieje. 19-letni żołnierz odebrał sobie życie. Przed tym, wysłał wiadomość

Gdzie Tusk umieści pierwszą grupę migrantów, która trafi do Polski w ramach paktu migracyjnego?

Wywiad z europosłem, który do Tuska zwrócił się po niemiecku

Wielka Brytania staje przed wyborem: USA czy UE

28. posiedzenie Sejmu. Oglądaj obrady NA ŻYWO [TRANSMISJA]

Łowcy Cieni na baczności. Gangsterska para odnaleziona w Hiszpanii

Fabryki publikacji kwitną. Za pieniądze można zostać naukowcem