Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
20:58 Koszykarze Legii Warszawa zdobyli drugie z rzędu i dziewiąte w historii mistrzostwo Polski
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jelenia Góra zaprasza na spotkanie z posłem Pawłem Sałkiem, 22 czerwca, godz. 18, Zespół Szkół Katolickich u św. Pankracego ul. Kopernika 1, Jelenia Góra
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Myślenice zaprasza na spotkanie z burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice Jarosławem Szlachetka 22 czerwca, godz. 19:00 Dom Katolicki, ul. 3-go Maja 1A w Myślenicach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Wadowice oraz Poseł Filip Kaczyński zaprasza na spotkanie z posłami Lidią Czechak, Bartłomiejem Dorywalskim, Jarosławem Krajewskim. 22 czerwca, godz. 18:00 Dom Rekolekcyjny w Wadowicach, ul. Karmelicka 24
Wydarzenie Klub "GP" Kościerzyna zaprasza na spotkanie z posłami Janem Krzysztofem Ardanowskim, Dorotą Arciszewską-Mielewczyk oraz Diecezjalnym duszpasterzem rolników, ks. Zbigniewem Wysiecki - 22.06 godz. 18 Hala "Sokolnia" ul. Sikorskiego 1C, Kościerzyna
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Lublinianki chcą odzyskać mistrzowską koronę

Źródło: eurohandball.com

„Każdy medal należy szanować, ale miniony sezon był tylko kosztowną lekcją i drogą ku powrotowi do przewodzenia krajowej stawce” - zapowiada Tomasz Lewtak, prezes zespołu piłkarek ręcznych MKS „FunFloor” Lublin, który ostatnie rozgrywki zakończył na trzecim miejscu.

Tylko brązowy medal jest pewnego rodzaju rozczarowaniem dla najbardziej utytułowanej klubowej drużyny w kraju, dlatego podjęte już decyzje mają sprawić, iż najbliższy rok będzie bardziej pomyślny. Temu służyć mają m.in. powroty do Lublina reprezentantek kraju: rozgrywającej Aleksandry Rosiak, która po rocznym pobycie we francuskim ESBF Besancon przez dwa ostatnie lata występowała w słoweńskim Krim Mercator Lublana oraz zdobywczyni tegorocznego „Gladiatora” na pozycji obrotowej Sylwii Matuszczyk z Handball JKS Jarosław. 

Ponadto zawodniczkami MKS „FunFloor” od nowego sezonu będą: Austriaczka Antonija Mamic, Holenderka Anouk Nieuwenweg i Węgierka Szimonetta Planeta. 29-letnia bramkarka reprezentacji Austrii od siedmiu lat broniła barw chorwackiej Lokomotivy Zagrzeb występując m.in w Lidze Mistrzyń. Holenderska leworęczna rozgrywająca od 2015 roku grała w niemieckim HSG Bad Wildungen Vipers, skąd na zasadzie wypożyczeń zaliczała epizody we francuskim Chambray Touraine Handball oraz niemieckich Thuringer HC i SU Neckarsulan. 27-letnia, mierząca 168 cm Nieuwenweg będzie pierwszą Holenderką w polskiej ekstraklasie. W reprezentacji swojego kraju wystąpiła dziewięć razy. W ostatnim przed rozgrywkami ligowymi międzynarodowym memoriale Edwarda Jankowskiego w Lublinie uznana została MVP turnieju. Także pierwszą Węgierką w naszej lidze będzie kolejna leworęczna rozgrywająca, 30-letnia Planeta, wielokrotna reprezentantka, która w narodowej drużynie debiutowała już jako 17-latka. Ostatnio grała w VSC Debreczyn, ale wcześniej była zawodniczką m.in. francuskiego Chambray Touraine Handball i niemieckiego Thuringer HC. Jej atutem jest 196 cm wzrostu, co pozwala na rzuty z dystansu i skuteczną grę w obronie. 

Lubelską drużynę opuściły natomiast: Czeszka Sara Kovarova, Paulina Masna, Patrycja Noga, Romana Roszak i Karolina Wicik. „Tradycje mistrzowskie w Lublinie zobowiązują. Jako trenerka 22-krotnego mistrza Polski zdaję sobie sprawę z oczekiwań. Każda zawodniczka, która zdecydowała się grać w biało-zielonych barwach też jest świadoma o co walczy. Chcemy stawać się coraz lepsi i udowodnić, że stać nas na tytuł. Wierzę, że idziemy w dobrym kierunku. Dobrze prezentowaliśmy się zwłaszcza w ataku, natomiast więcej pracy musimy jeszcze poświęcić elementom defensywnym” - powiedziała trenerka Edyta Majdzińska, która jest zadowolona z przepracowania okresu przygotowawczego. Jej podopieczne m.in. wygrały wszystkie mecze sparingowe. 

MKS FunFloor Lublin wygrał kolejno z: Piotrcovią Piotrków Trybunalski 44:28, dwukrotnie z mistrzem czesko-słowackiej MOL Ligi Iuventą Michalovce 36:27 i 29:21, z węgierską drużyną NEKA 32:27, z chorwacką Lokomotivą Zagrzeb 38:27 oraz z MKS Urbis Gniezno 40:29 i SPR Sośnicą Gliwice 40:19. 

W pierwszym dniu przygotowań do nowego sezonu prezes Tomasz Lewtak spotykając się ze sztabem szkoleniowym i zespołem przedstawił stawiane przed nimi cele. „Mierzymy wysoko, jak przystało na lubelski MKS. Mamy trzy cele główne i jeden pośredni: zdobycie mistrzostwa kraju, Pucharu Polski i awans z fazy grupowej Ligi Europejskiej, a co za tym idzie uprzedni awans do grupy w listopadowych kwalifikacjach. Losowanie przydzieliło nam trudnych rywali w walce o fazę grupową (zwycięzca dwumeczu portugalska Sport Benfica Lizbona - hiszpańska Amara Bara Bara), ale mamy świetny sztab szkoleniowy, szeroki i mocny skład zawodniczek, co w moim przekonaniu pozwoli nam na usatysfakcjonowanie i sprawienie miłej niespodzianki wspaniałym kibicom towarzyszącym od lat drużynie” - podkreślił szef klubu, pełniący tę funkcję od półtora roku. 

Trwająca od ponad 30 lat rywalizacja ekip z Lublina i Lubina stanowi o kolorycie ekstraklasy szczypiornistek. Po raz pierwszy zespoły z tych miast medale wywalczyły w sezonie 1994/95 - MKS Montex złoty, a Zagłębie Lubin srebrny. Od tego czasu lublinianki 22-krotnie zdobywały mistrzostwo kraju, czterokrotnie wicemistrzostwo, trzy razy brązowe medale i tylko dwa razy plasowały się poza podium, na czwartym miejscu. Ostatnio dominuje jednak Zagłębie Lubin, które pięć razy z rzędu wywalczyło mistrzowską koronę, wcześniej 13-krotnie zdobywając srebrne i cztery razy brązowe medale. Od czterech lat do tego duetu w walce o pozycje medalowe dołączył KPR Gminy Kobierzyce.

Tegoroczne rozgrywki zapowiadają się interesująco choćby z tego względu, że kadry zespołów ścisłej czołówki wzmocnione zostały m.in. zagranicznymi zawodniczkami z dużym już doświadczeniem, co powinno mieć także wpływ na podniesienie sportowego poziomu polskiej ekstraklasy. MKS FunFloor rozgrywki ekstraklasy miał zainaugurować 31 sierpnia z Handball JKS Jarosław, ale po wycofaniu się tej drużyny, dokooptowana w jej miejsce SPR Sośnica Gliwice nie jest jeszcze gotowa do rozgrywek i ten mecz pierwszej kolejki został przełożony. Oznacza to, że lublinianki do ligowej rywalizacji przystąpią dopiero od drugiej kolejki, w której 14. września czeka je wyjazd do Energi Szczypiorno Kalisz. 

źródło: PAP