Przed każdym wielkim turniejem, prezentowane są piłki. Mowa wtedy o ich symbolicznej nazwie, niezwykłych właściwościach i przełomach w rozwoju tej dyscypliny sportu. Każdą z poniższych futbolówek stworzył niemiecki gigant Addidas.
Mistrzostwa Europy 2020 i piłka „Uniforia”. Ta piłka jest biała i ma kolorowe wzory, które, wyglądają, jakby były namalowane pędzlem. Te wzory to w rzeczywistości idea zatarcia róźnic pomiędzy ludźmi w całej Europie. Hasło twórców tej piłki brzmi „United we Play" , czyli Gramy zjednoczeni.
Na ostatnich Mistrzostwach Świata w 2018, piłkarze grali futbolówkami „Telstar 2018”. Było to nawiązanie do słynnej piłki Telstar w czarno-białe łaty, które miały na celu pomagać widzom rozróżnianie piłki w transmisjach telewizyjnych. W piłkę został wbudowany Chip NFC. Chip miał pozwolić na skomunikowanie się z piłką za pomocą urządzenia mobilnego. Piłka miała być zrobiona za pomocą najnowszej technologii.
Lata 2010-2016. Jak zmieniały się piłki?
„Beau Jeu” to piłka na Mistrzostwa Europy 2016. Prace nad tą piłką trwały aż 18 miesięcy, miała łączyć prosty design z pozytywnymi aspektami jej poprzedniczek. Beau Jeu miała sprawiać problemy golkiperom, a widzom ułatwiać jej rozpoznanie. Niestety, podczas rundy grupowej, kilka razy doszło do tego, że futbolówka została przebita i zeszło z niej powietrze. Takie wydarzenia miały miejsce w meczu Szwajcarii z Francją.
„Brazuca” to futbolówka na Mistrzostwach Świata w Brazylii w 2014 roku. Nazwa piłki została wyłoniona w głosowaniu. Oznacza ona dumę, zadowolenie z tego, że jest się Brazylijczykiem. W porównaniu z poprzedniczkami nie wprowadzono wielu zmian. Poprawiono tylko symetrię piłki oraz jej przyczepność. Opinie dotyczące tej piłki są najlepsze w XXI wieku.
„Tango 12” to piłka na Mistrzostwa Europy 2012 w Polsce i na Ukrainie. Futbolówka została zaprezentowana podczas losowania grup turnieju finałowego, 2 grudnia 2011 r. Na piłce można znaleźć ludowe odniesienia do historii krajów organizujących turniej. W konstrukcji piłki postawiono na zwiększony pęcherz wewnątrz piłki. Miał on pomóc w większym poziomie retencji oraz absorpcję wody. Ten zabieg pomógł w tym, że można było dograć mecz w Doniecku pomiędzy Ukrainą i Francją w fazie grupowej. Nad stadionem rozpętała się ogromna burza i mecz był przerwany.
„Jabulani” to piłka na Mundial 2010 w Republice Południowej Afryki. Pomalowana została ona na 11 kolorów, czyli tyle ilu piłkarzy gra w podstawowym składzie jednej drużyny. Dodatkowo piłka Jabulani była idealnie okrągła. Miała ona zaskakiwać bramkarzy przy strzałach z daleka.
-Jabulani stoją na niskim poziomie. Są jak te ze sklepu- tak powiedział ówczesny bramkarz reprezentacji Brazylii Julio Cesar.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie