Przejdź do treści
Euro 2020. Włochy, czyli jak w krótkim czasie zostać jednym z najlepszych. Droga do finału
Fot: Twitter/Euro 2020

Po nieudanych eliminacjach do mundialu w Rosji selekcjonerem Squadra Azzurra został Roberto Mancini. Dokonał on rewolucji w składzie i wprowadził ofensywny styl gry. Zaufał młodym piłkarzom m.in. Nicolo Barelli z Interu czy Federico Chiesie z Juventusu. Ci odwdzięczyli się Manciniemu świetną grą i bramkami, także na Euro 2020.

Reprezentacja Włoch przez dziesięciolecia była jedną z najlepszych drużyn na świecie, jednak nie potrafili awansować na ostatnie Mistrzostwa Świata. W tych eliminacjach grali tragicznie i wydawało się, że Włochy wpadły w wieloletnie problemy. Wszystko poukładał dopiero Mancini. Efekty były widoczne podczas eliminacji do Euro. Wygrali wszystkie mecze, tracąc tylko cztery bramki.

Droga na Euro. Od Rzymu po Londyn

Włosi wygrali w meczu otwarcia z Turcją 3:0, po bramkach Immobile, Insigne. Jednak pierwszą bramkę dla Włochów i pierwszą na Euro 2020 strzelił… Merih Demiral, turecki obrońca Juventusu. Co ciekawe mecz był rozgrywany w Rzymie, ale gospodarzem meczu byli Turcy. Następnie Squadra Azzura pozwoliła Szwajcarom tylko na 15 minut dobrej gry. Ograli Helwetów 3:0 (Locatelli X2 i Immobile).
Na zakończenie fazy grupowej, Włosi pokonali Walię 1:0. Mancini postanowił dać zagrać piłkarzom rezerwowym. Bramkę strzelił Matteo Pessina z Atalanty Bergamo. Piłkarz został powołany na turniej za kontuzjowanego kolegę.

Faza pucharowa. Problemy nie przeszkodziły w zwycięstwach

W 1/8 finału i pierwsza podróż… na Wembley. Mecz z Austrią był ciężki, widać było trudy podróży do Londynu. Bardzo prawdopodobnie Włosi byli zbyt pewni siebie. Sądzili, że ograją podopiecznych Franco Fody bez mrugnięcia okiem. Potrzebna była dogrywka. W niej Włosi, prowadząc 2:0, gole Chiesy i Pessiny, stracili pierwszą bramkę w turnieju. Gola strzelił Sasa Kalajdzic. Awans do ćwierćfinału i pojedynek gigantów z Belgią. Był to niezwykle dynamiczny mecz. Okazje były z obu stron. Bramki strzelili Barella i Insigne. Chwilę później Belgowie wykorzystali rzut karny. Strzelcem był Romelu Lukaku. W drugiej połowie wynik nie uległ zmianie i do półfianału na Wembley awansowała Squadra Azzurra.
Półfinał i najdłuższe starcie na tym turnieju dla reprezentacji Włoch. Mecz z Hiszpanią. Do wyłonienia finalisty potrzeba było rzutów karnych. W 120 minutach gry, na tablicy świetlnej widniał wynik 1:1. Gole strrzelali Federico Chiesa i Alvaro Morata. W serii jedenastek częściej mylili się Hiszpanie. Włosi pomylili się tylko w pierwszym rzucie karnym. Wynik półfinału to 1:1 (4:2).

Włoski Futbol. Przez lata potęga

Jeśli chodzi o włoskie zdobycze w postaci medalu na wielkim turnieju, to są one duże. Na Mistrzostwach Świata, Włochy zwyciężali czterokrotnie, dwukrotnie byli wicemistrzami świata, a raz zdobyli brązowe medale. Jeśli chodzi o Euro, to Włosi mistrzami byli raz – w 1968 roku. Wicemistrzami Europy byli dwa razy – w 2000 roku i w 2012. Na trzecim miejscu byli w 1988 roku.

Usunięto obraz.

Portal TV Republika

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA