Śladami Wyklętych – warszawska gra miejska

Artykuł
materiały prasowe akcji "Upominamy się o Was!", telewizja republika

Cztery historyczne lokacje związane z Żołnierzami Wyklętymi, opowieści o ich powojennych losach, informacje na temat metod komunistycznych katów, liczne materiały edukacyjne, a wszystko podlane sosem zdrowej rywalizacji. To tylko kilka atrakcji, jakie czekają warszawiaków, którzy zdecydują się wziąć udział w grze miejskiej „Śladami Wyklętych”.

Koordynatorami warszawskiej gry miejskiej „Śladami Wyklętych” są organizatorzy akcji „Upominamy się o Was!”. 

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 8 marca o godzinie 12:30. Start gry przewidziano na Placu Inwalidów na Żoliborzu, zaś zakończenie około godziny 17:00 przy więzieniu na Rakowieckiej. Zgłoszenia przyjmowane są do środy 5 marca włącznie.

Z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oprócz wydarzeń organizowanych na Uniwersytecie Warszawskim, postanowiliśmy przeprowadzić grę miejską. Jej celem jest przybliżenie realiów czasów powojennych naszym młodszym koleżankom i kolegom – mówi jeden z organizatorów gry Karol Darmoros ze stowarzyszenia Młodzi dla Polski.

Scenariusz gry zakłada dotarcie do 4 lokalizacji historycznie związanych z Żołnierzami Wyklętymi, których historie zostaną przybliżone w trakcie gry miejskiej. Na każdej ze stacji uczestników gry czeka zadanie do wykonania. W trakcie gry udostępniane będą ustnie i w formie biogramów materiały, które umożliwią poprawne udzielenie odpowiedzi. Będą prezentowane sylwetki żołnierzy polskich (również nieprowadzących działań zbrojnych przeciw powojennym władzom, jak rotmistrz Pilecki czy generał Fieldorf „Nil") wraz z ich losami po 1945 roku, a także działania zbrodniarzy komunistycznych z NKWD, bezpieki i stalinowskich sędziów i prokuratorów.

Nasza gra ma pełnić rolę głównie edukacyjną, nie znaczy to jednak, że zabraknie podczas niej elementów integracji oraz rywalizacji – mówi Michał Gawriłow z Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW, jeden z organizatorów gry. – Z racji tego, iż kierujemy naszą grę głównie do młodzieży i zakładamy konieczność sprawnego poruszania się po Warszawie komunikacją miejską, by odnajdywać kolejne punkty (rozpiętość dzielnicowa to Żoliborz – Mokotów), przy każdej z grup obecny będzie opiekun – wyjaśnia.

Zwieńczeniem zmagań będzie spotkanie w budynku A Szkoły Głównej Handlowej, połączone z poczęstunkiem i projekcją filmu „Łączka”. Przewidziane jest również złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w asyście rekonstruktorów historycznych pod tablicą upamiętniającą ofiary zamordowane w więzieniu na Rakowieckiej.

Dla uczestników przewidziano atrakcyjne nagrody, związane z tematyką Żołnierzy Wyklętych. Będą to między innymi kalendarze i komiksy z IPN, a także koszulki marki Red is Bad.

Link do wydarzenia na Facebooku

 


 Zgłoszenia:

Anna Szarf: Tel.: 511 840 856
mail: anna.k.szarf@gmail.com

Magda Puławska: Tel.: 508 164 418
mail: pulawska.mag@gmail.com

Koordynatorzy gry:

Karol Darmoros  Tel.: 509446550 
mail: kdarmoros@gmail.com

Michał Gawriłow  Tel.: 502955182
mail: michalgawrilow@gmail.com    

Źródło: telewizja republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy