Serce Sztuki Mazowsza bije w Radomiu!Wystawa sztuki nowoczesnej z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego

Portal TV Republika 12-11-2023, 16:15
Artykuł
Screenshot twitter.com
Twitter.com

Prawie 80 prac 46 twórców polskiej sztuki nowoczesnej można oglądać od piątku na wystawie w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Ekspozycja została przygotowana z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Jak poinformowała Kinga Maszczyńska z radomskiej "Elektrowni", wiele dzieł zakupionych do kolekcji placówka pozyskała właśnie dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

"Prezentowana ekspozycja jest wyborem dzieł 46 autorów, reprezentujących różne pokolenia, środowiska, formy wypowiedzi i narracje kształtujące obraz polskiej sztuki nowoczesnej po II wojnie światowej" – powiedziała Maszczyńska. Na wystawie można obejrzeć blisko 80 prac. "Ilustrują one wizerunek rodzimej sztuki schyłku epoki modernizmu z zaakcentowaniem tendencji neoawangardowych po współczesne postmodernistyczne narracje" - podkreśliła przedstawicielka placówki.

Wystawa "Serce sztuki Mazowsza bije w Radomiu" będzie czynna do 7 stycznia 2024 r.

Istniejące od 2005 r. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu organizuje wystawy, koncerty i pokazy filmowe. Od listopada 2014 r. siedziba centrum sztuki mieści się w wybudowanej w 1901 r. elektrowni miejskiej, ulokowanej w centrum Radomia przy ul. Kopernika. Obecnie kolekcja "Elektrowni" liczy 947 eksponatów reprezentujących malarstwo, rysunek, rzeźbę, grafikę, fotografię, zapisy magnetyczne i cyfrowe.

Pomysłodawcą i gorącym orędownikiem stworzenia w Radomiu miejsca, w którym prezentowana byłaby bogata kolekcja sztuki współczesnej, był Andrzej Wajda. Zmarły w 2016 r. reżyser spędził w tym mieście dzieciństwo i wczesną młodość. Na początku lat 90., wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz, przekazał do radomskiego muzeum 78 własnych prac, głównie rysunki i akwarele z okresu młodzieńczego, oraz kilkadziesiąt dzieł innych autorów z własnej kolekcji, m.in. m.in. Tadeusza Kantora i Ryszarda Horowitza.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy