Sensacja archeologiczna. Na plaży odkryto dobrze zachowane łaźnie rzymskie

Artykuł
Na ten moment jedynie dwa pomieszczenia zostały odkopane
Fot. twitter/CNN

W hiszpańskim regionie Andaluzji archeolodzy odnaleźli rzymskie łaźnie. Znaleziono tam też rzymskie artefakty i prehistoryczny grobowiec, który mieści w sobie szczątki kilku osób. Może on mieć nawet 4 tys. lat.

Na plaży Caños de Meca w hiszpańskim regionie Andaluzji odnaleziony został kompleks dobrze zachowanych starożytnych łaźni rzymskich. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Kadyksie.

Na ten moment jedynie dwa pomieszczenia zostały odkopane. Ich ściany są pokryte piachem i mierzą ponad 4 m wysokości. Większość kompleksu jeszcze nie została zbadana. Cały obiekt może zajmować nawet 1 ha. W pobliżu łaźni znaleziono też średniowieczną ceramikę z XII i XIII w.

W miejscu innego wykopaliska, na przylądku Trafalgar w południowo-zachodniej części Hiszpanii, znajduje się co najmniej siedem rzymskich basenów solnych używanych do przechowywania żywności. Mieszczą się one na głębokości 1,5 do 2 m. Znaleziono tam również rzymskie artefakty i prehistoryczny grobowiec, który może mieć nawet 4 tys. lat i mieści w sobie szczątki kilku osób.

- To cudowne. Wykopaliska pokazały, że to niezwykle atrakcyjny region dla różnych cywilizacji, co tylko ubogaca naszą historię - podkreślił Patrizia del Pozo, minister kultury Andaluzji.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Universidad de Cádiz (@univcadiz)

Źródło: national-geographic

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy