Przejdź do treści

Ścisły lockdown w Europie. Poznaj zasady funkcjonowania w poszczególnych państwach

Źródło: PAP

Od dziś w 16 francuskich departamentach, w tym w Paryżu, obowiązuje czterotygodniowy lockdown. "Epidemia przyspiesza" – oznajmił premier Francji, Jean Castex ogłaszając obostrzenia. Nowe ograniczenia wprowadzi też Bułgaria i stolica Ukrainy, Kijów. W tym tygodniu przepisy antyepidemiczne zaostrzyły już Włochy i Hiszpania.

Francja

W Paryżu, a także w regionie paryskim Ile–de-France i objętych lockdownem departamentach zamknięte zostaną sklepy z produktami, które nie są niezbędne do życia. Mieszkańcy będą mogli wychodzić z domu na odległość 10 km i nie będą mogli przemieszczać się między departamentami z wyjątkiem wyjątkowych sytuacji i w celach zawodowych. Szef rządu zalecił pracę zdalną przynajmniej cztery dni w tygodniu wszystkim tym pracownikom i zakładom pracy, które mogą w tym trybie funkcjonować.

W całej Francji wciąż obowiązuje najdłuższa w Europie godzina policyjna, trwająca od godz. 18 do 6 rano, a od soboty (20 marca) od godz. 19 do 6 rano. Zamknięte są bary, restauracje, kina, teatry, muzea, siłownie i wyciągi narciarskie.

Bułgaria

Od poniedziałku (22 marca) zamknięte będą wszystkie placówki edukacyjne, restauracje, centra handlowe i większe sklepy, kina, teatry i siłownie. Takie ograniczenia potrwają co najmniej 10 dni w całym kraju i dwa tygodnie w jego stolicy Sofii. Na początku marca w Bułgarii zniesiono większość związanych z epidemią koronawirusa restrykcji, chociaż od początku lutego zwiększała się liczba zakażeń. Rząd zdecydował w czwartek o powrocie do obostrzeń, gdyż krzywa zachorowań wciąż rośnie, zbliżając się do poziomu z szczytu drugiej fali epidemii, która miała w tym kraju miejsce pod koniec listopada 2020 r.

Ukraina

W Kijowie od soboty (20 marca) będzie obowiązywać trzytygodniowy lockdown - poinformował w czwartek mer miasta Witalij Kliczko. Zamknięte zostaną centra handlowe i placówki kultury, w tym kina i teatry. Nie będzie też można organizować imprez masowych, ograniczona zostanie liczba osób mogących modlić się w świątyniach. Restauracje nie będą przyjmowały klientów, dopuszczalna będzie jedynie sprzedaż na wynos. Kliczko ogłosił, że wszystkie przedsiębiorstwa państwowe i urzędy przejdą na pracę zdalną i zaapelował, by taki sam tryb pracy został wprowadzony w prywatnych przedsiębiorstwach. Na Ukrainie od lutego wzrasta liczba zakażeń i spowodowanych nimi zgonów. W tym tygodniu średnia dzienna liczba ofiar koronawirusa zrównała się z tą notowaną w szczycie drugiej fali epidemii.

Czechy

W Czechach otwarte są tylko sklepy z najpotrzebniejszym asortymentem, a restauracje serwują jedynie posiłki na wynos. Zamknięte są miejsca rozrywki, obiekty sportowe (w tym wyciągi narciarskie) i placówki kultury. Region swojego zamieszkania można opuszczać tylko z uzasadnionych powodów, takich jak dojazd do pracy czy konieczność pomocy członkom rodziny. Od godz. 21 do 5 rano obowiązuje godzina policyjna podczas której bez uzasadnionej przyczyny nie wolno wychodzić z domu. W zakładach pracy zatrudniających więcej niż 10 osób pracownicy niewykonujący swoich zadań zdalnie musza obowiązkowo raz w tygodniu przechodzić badania na obecność koronawirusa.

Słowacja

Na Słowacji miejsce zamieszkania można opuszczać tylko w określonych sytuacjach. By pójść do pracy czy uprawiać sport na świeżym powietrzu trzeba mieć jednak negatywny wynik badania na obecność koronawirusa. Bez takiego zaświadczenia można tylko wyjść do najbliższego sklepu po niezbędne zakupy, do apteki, lekarza, punktu wykonywania testów czy do bliskich osób, jeżeli potrzebują pomocy. Wynik testu (antygenowego lub PCR) można też zastąpić zaświadczeniem potwierdzającym przebycie infekcji lub zaszczepienie przeciw Covid-19. Generalnie zakazane jest opuszczanie powiatu zamieszkania, rząd zapowiedział w środę, że ograniczy również możliwość opuszczania kraju w celach turystycznych.

Włochy 

Od poniedziałku (15 marca) do 6 kwietnia w większości regionów, w tym w największych miastach, obowiązują zaostrzone przepisy antyepidemiczne. Wychodzenie z domu dozwolone jest tam tylko w uzasadnionych przypadkach związanych z pracą, zdrowiem czy niezbędnymi zakupami. Opuszczając miejsce zamieszkania trzeba mieć przy sobie zaświadczenie (w formie papierowej lub elektronicznej) zawierające dane osobowe, trasę i cel wyjścia. Nauka w szkołach wszystkich szczebli odbywa się zdalnie, działają tylko sklepu z niezbędnymi towarami, w prywatnych mieszkaniach nie wolno przyjmować gości. W całych Włoszech generalnie zakazane jest przemieszczanie się wewnątrz kraju, od godz. 22 do 5 rano obowiązuje też godzina policyjna.

Hiszpania

W środę (17 marca) wszedł w życie obowiązujący do niedzieli (21 marca), w trakcie tamtejszego długiego weekendu, zakaz opuszczania wspólnot autonomicznych. Podróżować miedzy regionami kraju można jedynie w uzasadnionych przypadkach, takich jak powody zawodowe czy zdrowotne. Ograniczono również liczbę osób mogących siedzieć przy restauracyjnych stolikach, w prywatnych spotkaniach w domach mogą uczestniczyć tylko członkowie najbliższej rodziny. W całym kraju w nocy obowiązuje godzina policyjna. Dokładny czas jej trwania zależy od regionu, zazwyczaj zaczyna się o godz. 22 i kończy o 6 rano.

Niemcy

Lockdown został na razie przedłużony do 28 marca, ale część restrykcji została już złagodzona. Do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie szkół podstawowych, stopniowo wznawiana jest nauka w klasach w szkołach średnich. Na nowo otwarto zakłady fryzjerskie i niektóre zamknięte wcześniej sklepy. Nadal nieczynne pozostają restauracje, placówki kultury i obiekty sportowe. W całym kraju w sklepach i pojazdach transportu zbiorowego obowiązkowe jest noszenie maseczek chirurgicznych lub masek z filtrem (FFP2 lub FFP3). W prywatnych spotkaniach może uczestniczyć do pięciu osób z dwóch różnych gospodarstw domowych, nie wliczając w to dzieci do 14 roku życia.

Wielka Brytania 

W UK uczniowie powrócili do szkół. To pierwszy etap przewidzianego na kilka faz luzowania obowiązujących ograniczeń. Zasady wciąż obowiązującego lockdownu nieznacznie różnią się pomiędzy poszczególnymi częściami Wielkiej Brytanii. W całym kraju z domu można wychodzić tylko z uzasadnionego powodu, obowiązuje też zakaz spotkań towarzyskich i odwiedzin w prywatnych domach, z wyjątkiem konieczności sprawowania opieki nad dziećmi lub osobami potrzebującymi pomocy. Zamknięte są sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Restauracje prowadzą sprzedaż na wynos. Od soboty złagodzono restrykcje w Walii, gdzie zniesiono generalny nakaz pozostawania w domach zastępując go obowiązkiem pozostawania w pobliżu miejsca zamieszkania.

Portugalia 

W poniedziałek (15 marca) ponownie otwarto placówki handlowe i usługowe nieoferujące towarów pierwszej potrzeby, a także kościoły. Do klas wrócili uczniowie szkół podstawowych. Według zapowiedzi rządu zajęcia w tradycyjnej formie w gimnazjach i szkołach średnich mają zostać przywrócone 5 kwietnia. Placówki kultury mogą wznowić działalność w drugiej połowie kwietnia, ale dalsze luzowanie obostrzeń będzie uzależnione od sytuacji epidemicznej.

Węgry 

Co najmniej do 22 marca zamknięte będą wszystkie sklepy z wyjątkiem m.in. spożywczych i aptek, a także wszystkie punkty usługowe z wyjątkiem m.in. prywatnych gabinetów lekarskich. Do 7 kwietnia na Węgrzech zamknięto przedszkola i szkoły podstawowe, zajęcia w tych ostatnich będą się odbywać zdalnie. Już wcześniej nauka w tym trybie była prowadzona w szkołach średnich i na uczelniach. Nadal obowiązuje godzina policyjna od godz. 20 do 5 rano.

Litwa

Obostrzenia są stopniowo łagodzone. Od poniedziałku (15 marca) ponownie otwarto większość sklepów, muzea i galerie sztuki. Już wcześniej zezwolono na otwarcie zakładów fryzjerskich i bibliotek oraz wznowiono odprawianie mszy świętych z udziałem wiernych. Lokale gastronomiczne i obiekty sportowe pozostają zamknięte. Nauka w szkołach wciąż odbywa się zdalnie.

Finlandia

9 marca zamknięto lokale gastronomiczne i niektóre instytucje publiczne, np. biblioteki. Nauczanie w szkołach ponadpodstawowych odbywa się zdalnie. Ograniczono także możliwość korzystania z siłowni i basenów. Te ograniczenia obowiązują w 15 z 19 okręgów administracyjnych kraju i potrwają na razie do 28 marca.

PAP

Wiadomości

Dobrosz-Oracz z mężem odznaczeni Srebrnym Jabłkiem… „Chyba zatrutym!”

Wypadek w Karkonoszach. Turysta zsunął się ze zbocza

Prezydent Duda potwierdził, że w kwietniu przyjedzie do Polski prezydent Trump

Kwiecień: Trzaskowskiemu spadają sondaże i zaczyna dołować

Republika. O godz. 20:30 zapraszamy na W PUNKT; druga część programu o 21:30

Kotula tłumaczy się ze skandalu z wykształceniem, ale: „Właśnie się pogrążyłaś, DYMISJA!” [KOMENTARZE]

Republika. O 20:05 zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Mentzenem

Wizyta w muzeum, czyli co kryje gmach MSN w Warszawie

Kierowca bez szans na przeżycie. Miał kilka dożywotnich zakazów prowadzenia pojazdów

Karol Nawrocki: w latach 2015-2023 realizowano w Polsce 100 tys. inwestycji lokalnych

Europosłowie PiS o wystąpieniu Tuska: gdyby miał mówić prawdę, musiałby milczeć

Trzaskowski o relacjach z Trumpem. „Po co Trump ma rozmawiać z prezydentem Warszawy?”

Zieliński: to Tusk jest głównym hejterem na platformie "X"

NASZ NEWS! Kotula oszukała z wykształceniem

Grupa Azoty zmniejsza zatrudnienie – zwolnienia bez grupowych procedur

Najnowsze

NASZ NEWS! Kotula oszukała z wykształceniem

Kwiecień: Trzaskowskiemu spadają sondaże i zaczyna dołować

Republika. O godz. 20:30 zapraszamy na W PUNKT; druga część programu o 21:30

Kotula tłumaczy się ze skandalu z wykształceniem, ale: „Właśnie się pogrążyłaś, DYMISJA!” [KOMENTARZE]

Republika. O 20:05 zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Mentzenem

Dobrosz-Oracz z mężem odznaczeni Srebrnym Jabłkiem… „Chyba zatrutym!”

Wypadek w Karkonoszach. Turysta zsunął się ze zbocza

Prezydent Duda potwierdził, że w kwietniu przyjedzie do Polski prezydent Trump