Rzeź Wołyńska. Mija 78 lat od „krwawej niedzieli”

Artykuł
11 lipca 1943 r. oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości
Fot. twitter/lubelskiIPN

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Dzisiaj przypada 78. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Święto zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 r.

11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach.

Polscy historycy szacują, że ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu. Natomiast 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, a co najmniej 4 tys. na ziemiach znajdujących się obecnie w granicach Polski.

Terror UPA spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej Polski. Zbrodnia Wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, przy czym część ukraińskich ofiar zginęła z rąk UPA, za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

Obchody w Warszawie

- Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, Stowarzyszeniem Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, Zarządem Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władzami dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy organizują obchody upamiętniające ofiary mordów dokonanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na terenie województw południowo-wschodnich II RP w latach 1942-1947 - poinformował wydział prezydialny UdSKiOR informacji.

- W ramach obchodów na Skwerze Wołyńskim w Warszawie przed pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-47 oraz przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów, którą poprzedzi modlitwa wspólna - wyjaśniono.

Uroczystości rozpoczną się o 20:00 na Skwerze Wołyńskim przed pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw płd.-wsch. w latach 1942-47.

Jan Józef Kasprzyk, który jest szefem UdSKiOR, uhonoruje medalami Pro Bono Poloniae" oraz Pro Patria" osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o ofiarach działań ukraińskich oddziałów OUN-UPA na terenach II Rzeczypospolitej.

 

Źródło: dzieje, portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy