Rząd zainwestuje w rozbudowę sieci sanepidu. Niedzielski: Rozpoczynamy nową erę

Artykuł
Niedzielski przyznał, że sanepid przechodzi dużą transformację
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Adam Niedzielski poinformował, że rząd zainwestuje ponad 6,5 ml zł w rozbudowę laboratoriów w sieci sanepidu. Minister zdrowia dodał, że w ciągu dwóch miesięcy możliwe będzie sekwencjonowanie tygodniowo kilku tysięcy próbek koronawirusa.

- Jesteśmy na takim etapie pandemii, który oznacza znaczną redukcję zachorowań. Realizując ten podstawowy priorytet walki z pandemią, jakim jest sekwencjonowanie wirusa, identyfikowanie mutacji, będziemy na taką skalę wielomilionową inwestować w laboratoria - podkreślił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia przyznał, że sanepid przechodzi teraz dużą transformację i jest w trakcie rozwoju.

- To czas, w którym sanepid przechodzi z ery można powiedzieć kamienia łupanego do ery bycia nowoczesną organizacją - powiedział.

- Sanepid jest najlepszym przykładem, jak bardzo w czasie pandemii zmieniła się rzeczywistość. Sanepid przeszedł ogromną zmianę - dodał.

Niedzielski podkreślił, że w ciągu dwóch miesięcy możliwe będzie sekwencjonowanie kilku tysięcy próbek genomu koronawirusa tygodniowo. Obecnie wykonywanych jest ich około tysiąca.

- Będziemy mogli sekwencjonować wszystkie przypadki nowych zakażeń, bo mając tą liczbę na poziomie 250 zakażeń to, jak szybko sobie podliczymy, to jesteśmy w granicy poniżej 2000, co oznacza, że spokojnie będziemy mogli sekwencjonować tak naprawdę wszystkie przypadki zakażeń w Polsce - zapewnił.

Minister zdrowia ocenił, że będzie to fundamentalna zmiana i przekwalifikowanie Polski z krajów, które jeszcze niedawno musiały opierać się na zagranicznej infrastrukturze.

- Możemy w naszym kraju w pełni analizować i budować tę świadomą politykę identyfikacji, z jakimi mutacjami koronawirusa mamy do czynienia - dodał.

 - Rząd zainwestuje ponad 6,5 mln zł w laboratoria w sieci Sanepidu. Zwiększamy potencjał publiczny. Rozpoczynamy nową erę w zakresie funkcjonowania Sanepidu - powiedział.

Źródło: PORTAL TV REPUBLIKA, portalsamorzadowy

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy