Rząd przedstawił plan luzowania obostrzeń. Sprawdź, co nas czeka w wakacje

Artykuł
Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji
Fot. pixabay/icsilviu

Łagodzenie obowiązujących obostrzeń jest możliwe m.in. dzięki temu, że liczba zakażeń maleje, a osób zaszczepionych rośnie. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił jednak, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny.

Od 13 czerwca zostaną otwarte strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach i na koncertach. Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Od tego dnia wzrośnie również liczba wiernych w świątyniach. W środku będzie mogło znajdować się maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Kolejne łagodzenie obostrzeń wejdzie w życie 26 czerwca. Od tego dnia zapowiadane jest przejście na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Kolejne łagodzenie obostrzeń 26 czerwca

Od 26 czerwca w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw będą obowiązywały nowe limity osób. W tych miejscach będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m².

W przypadku świątyń będzie to maksymalnie 75 proc. obłożenia. Podobnie sprawa będzie wyglądać w przypadku wesołych miasteczek, kin i restauracji, hoteli oraz restauracji.

Na dyskotekach będzie mogło przebywać 150 osób. Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej pozostaną bez zmian. W tych miejscach nadal będzie mogło przebywać maksymalnie 150 osób. W przypadku zgromadzeń maksymalnie 150 osób.

Zmieniają się również obostrzenia dotyczące transportu. W tym przypadku wracamy do 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć założone maseczki zakrywające usta i nos.

Widownia na obiektach sportowych będzie mogła wynieść maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski zaznaczył, aby zachować czujność. Zaznaczył, by zakrywać nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach oraz trzymać dystans.

Źródło: gov

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy