W USA podano już niemal 2,5 mln szczepionek przeciw Covid-19. Zainteresowanie szczepionką spada

Artykuł
Nie wszyscy Amerykanie zgłaszają się po drugą dawkę
Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

W Stanach Zjednoczonych 147 047 012 osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. W pełni zaczepionych było 104 774 652 Amerykanów – poinformowało amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Preparaty dwudawkowe pochodziły z firm Moderna oraz Pfizer, a wymagający tylko jednej dawki z Johnson & Johnson. 7 801 659 dawek szczepionek otrzymali pensjonariusze placówek opieki długoterminowej.

Przed dwoma tygodniami szefowa CDC Rochelle Walensky zapewniała, że tylko sześć tysięcy z 84 milionów Amerykanów w pełni zaszczepionych Amerykanów zaraziło się wirusem. Stanowi to 0,007 proc. osób, którym podano preparat.

Jak poinformowała w niedzielę stacja CBC, średni dzienny odsetek przypadków koronawirusa w USA spadł o 16 proc. Doprowadziło to w niektórych stanach do ograniczenia restrykcji narzuconych z powodu pandemii.

– Nie dało się ukryć entuzjazmu, gdy park rozrywki Disneyland w Kalifornii został ponownie otwarty w piątek po ponad 400 dniach od czasu zamknięcia. Niektórzy ludzie stali w kolejce już od 2:30 rano – zauważyła CBC.

Disneyland już otwarty

Jak sprecyzowała stacja, na razie Disneyland mogą odwiedzać tylko mieszkańcy Kalifornii. Dopuszczalna liczba odwiedzających jest zredukowana do 25 proc. normalnego stanu sprzed pandemii. Bilety trzeba wykupić online z wyprzedzeniem.

W Kentucky otwarty został bez ograniczeń kompleks wyścigów konnych Churchill Downs. Wywołało to jednak obawy z jednej strony z powodu wahania niektórych ludzi czy się szczepić, z drugie wobec ostrzeżeń przed nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami wirusa.

W Michigan bary i restauracje mogą klientom oferować 65 proc. miejsc. CBS podkreśla, że tamtejsze władze, stosują metodę kija i marchewki. Im wyższy wskaźnik szczepień, tym większe łagodzenie obostrzeń.

Spada zainteresowanie szczepionkami

Media odnotowują jednocześnie, że ostatnio szczepi się mniej ludzi. Na przykład w Arkansas, które jest jednym z ponad 10 stanów nie zamawiających wszystkich dostępnych dawek szczepionek tylko nieco ponad jedna trzecia mieszkańców otrzymała co najmniej jedną dawkę szczepionki. To znacznie poniżej krajowego wskaźnika wynoszącego 43 proc.

Tymczasem eksperci zaniepokojeni są tym, że nie wszyscy Amerykanie, którzy otrzymali pierwszą dawkę preparatu firm Moderna lub Pfizer, zgłaszają się po wymaganą drugą.

– Zaszczep się, a jeśli masz preparat dwudawkowy, upewnij się, że otrzymałeś drugą dawkę"– apelował dr Anthony Fauci, dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) i główny doradca medyczny prezydenta USA.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy