Rosyjska prowokacja i FAKE NEWS! Dementi RCB ws. Belwederskiej

Anna Zyzek 17-08-2022, 07:40
Artykuł
Telewizja Republika / maps.google.com

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w mediach społecznościowych zdementowało doniesienia dotyczące rzekomego wniosku ukraińskiego MSZ o nadanie popularnej warszawskiej ulicy imienia Bandery. Jak się okazało - dokument nie ma nic wspólnego z prawdą. RCB apeluje o uważne weryfikowanie informacji.

"Obiekty trwale zaangażowane w rosyjskie działania dezinformacyjne powielają fałszywe dokumenty o rzekomym wniosku strony ukraińskiej o zmianę nazwy ulicy Belwederskiej w Warszawie na ulicę Bandery. To dezinformacja" - przekazało na swoim Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Tweet został zilustrowany grafiką, która zawiera fragment fałszywego pisma z nagłówkiem ukraińskiego MSZ, które miało niby wnioskować o taką zmianę nazwy.

"Weryfikuj informacje i nie daj sobą manipulować" - apeluje RCB.

 Ulica Belwederska powstała w XVII wieku jako droga wiodąca z Warszawy do Wilanowa. W 1593 wzniesiono przy niej drewniany kościół św. Anny i Małgorzaty, istniejący do 1818 roku, a tuż obok niego – willę Krzysztofa Zygmunta Paca zwaną Belwederem. To właśnie od nazwy tej posiadłości w latach 80. XVIII wieku została utworzona nazwa ulicy.

Belwederska zaczęła zabudowywać się dopiero na początku XX wieku, a w latach 30. XX wieku pojawił się szereg nowoczesnych kamienic - w tym zespół bloków osiedla ZUS. Co ciekawe, ulica była też wtedy popularna wśród automobilistów, wobec czego powstało tu wiele garaży, stacji benzynowych oraz stacji obsługi. W 1939 roku ulica biegła od skrzyżowania z Dolną, Chełmską i Sobieskiego, po czym krzyżowała się z TureckąPiaseczyńskąNabielakaPromenadąSułkowickąGrottgeraZajączkowskąPodchorążych, planowaną SpacerowąLądowąZawrotnąSulkiewiczaKrętą i Parkową, by kończyć się u zbiegu z Alejami Ujazdowskimi i Bagatelą.

W trakcie niemieckiej okupacji
 nosiła nazwę Sonnenstrasse. Zabudowania generalnie nie zostały zniszczone podczas drugiej wojny światowej. Na chwilę po wojnie, w latach 50. XX wieku zlikwidowano odcinek kolejki wilanowskiej biegnący wzdłuż Belwederskiej, zniknęło też kilka zachowanych zabytkowych budynków, między innymi Domek Holenderskiwilla Sanatorium Paralityków czy willa Władysława Sikorskiego. W latach 70. XX wieku ulica została przebudowana.

Źródło: PAP, pl.wikipedia.org, warszawa.fandom.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy