Rosja wchłania Białoruś? Łukaszenka: Programy integracji gospodarczej mogą zostać podpisane pod koniec października

Artykuł
Aleksandr Łukaszenka w Moskwie
Fot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN

- Programy integracji gospodarczej Białorusi i Rosji, tzw. mapy drogowe, mogą zostać podpisane pod koniec października — powiedział w czwartek w Moskwie na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka.

- Jesteśmy gotowi rozpatrzeć już w ostatniej fazie 28 programów — powiedział Łukaszenka. Według jego słów już w piątek miałyby się tymi programami zająć rządy. „Jeśli je przyjmą, to na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Związku Białorusi i Rosji, gdy ustalimy datę, być może pod koniec października — ostatecznie przyjmiemy te programy” — zapowiedział.

Putin wskazał, że celem spotkania z Łukaszenką jest „podsumowanie pracy wykonanej w ostatnim czasie dotyczącej programów rozwoju Państwa Związkowego”. Jak dodał, „eksperci porozumieli się w niektórych kluczowych kierunkach” i teraz prezydenci powinni „postawić kropkę nad ‘i’ w niektórych kwestiach”. Wskazał, że na posiedzeniu przedstawicieli rządów w piątek w Mińsku „niektóre z tych ustaleń” będą mogły zostać sfinalizowane.

Rozmowy o integracji nabrały tempa

Jest to piąte od początku br. spotkanie obu polityków. Kreml zapewniał, że nie dojdzie na nim do podpisania dokumentów dotyczących integracji gospodarczej obu państw. Wcześniej ambasador Białorusi w Moskwie zapowiadał, że przywódcy mogą na spotkaniu zaakceptować pakiet „map drogowych”.

Rozmowy o integracji w ramach państwa związkowego nabrały tempa, pod naciskiem Rosji, od 2017 roku, ale toczyły się z przerwami. Powodem były spory dotyczące m.in. sfery naftowo-gazowej. Projekty „map drogowych” nie były nigdy opublikowane. 9 sierpnia Łukaszenka powiedział, że oba kraje „na danym etapie” zrezygnowały z „mapy drogowej” dotyczącej integracji politycznej.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy