Rocznica urodzin kard. Wyszyńskiego. Morawiecki: Jego idee przyświecają nam jak latarnia w ciemności

Artykuł
Mateusz Morawiecki
Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

W Zuzeli nad Bugiem upamiętniono 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Duchowny przyszedł na świat w tej wsi 3 sierpnia 1901 roku. W uroczystości udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

Rocznicę uczczono mszą świętą w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Obecny kościół parafialny w Zuzeli był budowany za czasów dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego. W świątyni stoi chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, przy której przyszły prymas Polski został ochrzczony. Nabożeństwo poprowadził biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski.

Stefan Wyszyński złożył śluby abstynencji

Sierpień to w Kościele katolickim miesiąc trzeźwości, dlatego w homilii biskup odniósł się do ślubów abstynencji, które w wieku 10 lat — przygotowując się do przyjęcia pierwszej komunii świętej — złożył przyszły prymas Polski.

- Niech wasza sierpniowa abstynencja uświadomi wam, jak można pięknie spędzać czas bez alkoholu. Wasze dzieci będą czuć się szczególnie bezpieczne — powiedział biskup Tadeusz Bronakowski, a także zaapelował do władz państwowych o konkretne działania w kierunku promowania abstynencji.

Morawiecki: Dzięki kard. Wyszyńskiemu polska tożsamość przetrwała czas represji

W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu mówił, że dzięki kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu polska tożsamość i duch niepodległości przetrwały czasy represji i ucisku.

- Idee prymasa Wyszyńskiego przyświecają nam jak latarnia w ciemności. Ksiądz kardynał mówił też, że jeśli przyjdą zniszczyć naród, to zaczną od Kościoła. Faktycznie naziści od tego zaczęli — podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy