"Republika po południu". Starzyński: zawód nauczyciela to jest misja, muszą ponosić pewne ryzyko

Nauczyciele w szkole
pexels.com

W programie "Republika po południu" o godz. 16:55 gościem redaktor Ilony Januszewskiej był Wojciech Starzyński, prezes Fundacji "Rodzice Szkole". Tematem rozmowy był powrót dzieci do szkół z klas I do III od 18 stycznia 2021 r.

Redaktor prowadząca program pytała o decyzję o powrocie dzieci do szkół. Zauważyła, że wielu nauczycieli jest zaniepokojonych tym czy będą w stanie zapewnić skuteczne środki bezpieczeństwa w szkole dla uczniów i siebie samych. 

- Decyzja ta wywołuje emocje. To oczywiste. Każdy ma prawo mieć własne zdanie. W Polsce mamy kilkaset tysięcy nauczycieli i kilka milionów uczniów oraz ich rodziców. Większość jednak środowiska nauczycielskiego popiera taką decyzję - stwierdził Wojciech Starzyński, prezes Fundacji "Rodzice Szkole".

- Zawód nauczyciela to jest misja. Nauczyciele muszą ponosić pewne ryzyko w życiu zawodowym. Pracują na pierwszej linii frontu w społeczeństwie. Razem z lekarzami czy pracownikami służby zdrowia - podkreślił Starzyński.

Następnie rozmowa dotyczyła tego jak w praktyce będzie wyglądało przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w szkołach. 

Omawiano poszczególne wskazówki z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- To zależy od warunków jakie panują w poszczególnych szkołach. Proszę zauważyć, że to są wytyczne i zalecenia, a nie bezwzględne nakazy - powiedział Wojciech Starzyński.

Na końcu skupiono się na długofalowych skutkach pandemii.

- Dzieci są zmęczone przebywaniem w domu i brakiem rówieśników. Trudne do nadrobienia będą też zaległości w podstawie programowej. Wierzę jednak, że w trakcie dalszej edukacji wszystko powróci do normy - podsumował.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy