„Republika po południu". Macierewicz: Film powinien być przedmiotem postępowania wobec Rosji

Materiał dowodowy zostanie przekazany prokuraturze
Fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

Gościem programu był Antoni Macierewicz. Tematem programu był film z raportu końcowego podkomisji smoleńskiej.

- Eksplozja urwała końcówkę skrzydła. Najpierw autopilot, a później piloci próbowali utrzymać stabilność samolotu przez zmianę kierunku steru samolotu moderując go na prawo. Udało się to zrobić tylko na około 1,5 - 2 sek. Później, na skutek zniszczenia reszty skrzydła, samolot zaczął przechylać się na lewo. Nastąpiły wtedy kolejne wybuchy, które do końca zniszczyły samolot - powiedział Macierewicz.

- To wielka tragedia o ogromnym zakresie. Badania w różnych jej aspektach mogą zawsze być prowadzone - dodał.

Na antenie TV Republika Antoni Macierewicz wypowiedział się na temat drzwi samolotu, które były wbite w ziemię na 1 m głębokości.

- To zostało bardzo dokładnie zbadane m.in. za pomocą symulacji, który pokazał, że drzwi znalezione na miejscu tragedii wbite na 1 m głęboko w ziemię ,,jak żyletka" na skutek eksplozji - powiedział.

- Za pomocą badań i analiz potwierdzono to, że aby mogły się tak głęboko wbić musiałyby mieć prędkość co najmniej 10 razy większą niż ówczesna prędkość upadania samolotu, czyli 12 m/sek. skądś te drzwi musiały mieć dodatkową energię - przyznał Macierewicz.

Gość programu ,,Republika po południu" wypowiedział się na temat relacji jednego z uczestników badań katastrofy smoleńskiej.

- W filmie jest fragment relacji jednego z uczestników badań materiałów wybuchowych w Smoleńsku. On opowiada jak olbrzymia ilość tych materiałów wtedy wykryto. Jednak prokuratura mówiła wtedy nieprawdę - zaznaczył.

Według Macierewicza ciała, które zostały znalezione bez ubrań oraz znajdujące się na nich poparzenia są dowodem na to, że katastrofa była spowodowana eksplozją.

- Nie ma wątpliwości, że te ciała zostały oparzone wysoką energią cieplną w samolocie podczas eksplozji. To ona zdarła z nich ubrania. Dodatkowo do ciał zostały wbite drobne fragmenty samolotu. Natomiast rozrzut ciał pokazuje jak ciała były zniszczone - powiedział.

Antoni Macierewicz poinformował, że materiał dowodowy zostanie przekazany prokuraturze.

- To materiał dowodowy, który musi być i będzie przekazany prokuraturze, która prowadzi śledztwo. To do której należą działania karne w tym zakresie. Jednak ten materiał udowadnia, że piloci od około 30 min nie mieli zamiaru lądować ze względu na pogodę. I wtedy właśnie doszło do wybuchu - zaznaczył gość programu.

- Materiał dowodowy jest tak silny, że powinien stać się przedmiotem postępowania wobec Federacji Rosyjskiej - dodał.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy