Przejdź do treści
22:05 Polski turysta zginął w Tatrach Słowackich po upadku spod szczytu Ganku
21:50 Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu Milczenia po zabójstwie 24-letniej Klaudii
20:41 Włochy: Jedna osoba zginęła, dwie ranne podczas burzy koło Mediolanu
19:56 Tour de France: Mathieu van der Poel wygrał 2. etap i jest liderem
19:43 Francja: Pociąg Eurostar utknął na północy kraju, pasażerów zabierze inny pociąg
18:17 USA: Liczba ofiar śmiertelnych powodzi Teksasie wzrosła do 66
18:15 Polska: RCB wydało alert w związku ze zwiększonym zagrożeniem pożarowym lasów w części woj. lubuskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego i lubelskiego
Radio Republika Europoseł Maciej Wąsik (PiS) będzie w poniedziałek gościem "Poranka w Radiu Republika". Początek o godz. 7:08
Wydarzenie Od poniedziałku 7.07 do piątku 11.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Trybunalskim przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Macierewicz: To eksplozja zniszczyła ten samolot

Źródło: Telewizja Republika

- Ten wybuch nie mógł być przypadkowy. Musiał być zaplanowany i przeprowadzony przez kogoś, kto chciał zabić polską elitę narodową – powiedział Antoni Macierewicz, przewodniczący podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego w TV Republika.

Gościem red. Aleksandra Wierzejskiego w wieczornym programie TV Republika „Fakty” był Antoni Macierewicz. W audycji kontynuowany był temat ładunków wybuchowych na wraku tupolewa.

- Kwestia ładunków wybuchowych na wraku tupolewa jest absolutnie kluczowa dla rozstrzygnięcia charakteru dramatu tragedii smoleńskiej – powiedział Gość programu. I podkreślił znaczenie „gigantycznej pracy, jaką wykonały najpierw zespół parlamentarny, a obecnie kontynuuje komisja państwowa, której przewodniczę”.

 Zaznaczył, że każda z analiz zarówno rekonstrukcja wraku, jak i analiza zniszczenia ciał oraz parametrów lotu „mogłyby być podważane, gdybyśmy nie odkryli i nie zidentyfikowali materiału wybuchowego i gdybyśmy nie mogli sprecyzować konkretnego miejsca, które pokrywałoby się z rekonstrukcją, jakiej dokonaliśmy na podstawie zniszczenia szczątków. Został znaleziony materiał wybuchowy przez laboratoria polskie, ale co ma też znaczenie przez laboratoria jednego z naszych sojuszników NATO. Ślady zostały znalezione na wewnętrznej stronie poszycia samolotu i to nie tylko trotylu, ale RDX, materiału, który był i jest używany przez różnych lewackich i postkomunistycznych terrorystów, m.in. w zamachu na metro londyńskie czy w zniszczeniu domów przed II wojna czeczeńską – powiedział Antoni Macierewicz.

 Przypomniał jednocześnie, że „gdyby nie artykuł Cezarego Gmyza, a następnie podniesienie sprawy przez PIS, manipulacja prowadzona przy badaniach mogłaby okazać się skuteczna”.- Manipulacja, której wtedy dokonano była niezwykła. Jadąc do Rosji, zabrano trzy rodzaje urządzeń identyfikujących materiały wybuchowe – Pilot, MO2 oraz Hardner Mobile Trice – wymieniał Macierewicz.Ten pierwszy, Pilot ujawnia tylko ogólnie ślady materiałów wybuchowych, ale nie wskazuje, jaki to konkretnie środek. Z kolei MO2 już różnicuje materiały wybuchowe, a hardner dookreśla je. Te dwa urządzenia, poza grupą nitro wskazały też, przy badaniu foteli na obecność RDX i trotylu. - Jednak w protokole odzwierciedlono tylko grupę nitro, czyli dynamit nie używany w takich sytuacjach. Nawet nie została sporządzona osobna notatka ze strony polskiej, która mówiłaby, że strona rosyjska nie pozwala na zawarcie w protokole informacji o środkach wybuchowych – ujawnił Gość programu.

Co ciekawe, podkreślał Macierewicz, grupę nitro odkryto na fragmentach lewego skrzydła zniszczonego eksplozją, ale „nie zidentyfikowano innych materiałów wybuchowych”.Tymczasem w rzeczywistości polscy specjaliści je odkryli, tylko nie zostało to zawarte w oficjalnym dokumencie.- Te okoliczności zostały dopiero zidentyfikowane przez naszą Komisję – powiedział Antoni Macierewicz.

- Ta manipulacja miała ogromne znaczenie dla okłamania opinii publicznej polskiej i międzynarodowej. Dopiero oddanie w ostatnich latach próbek materiałów wybuchowych do zagranicznych laboratoriów pozwoliło stwierdzić jednoznacznie i ostatecznie, że na wewnętrznej stronie metalowych części samolotu zidentyfikowano materiał wybuchowy – zauważył przewodniczący podkomisji.

- Eksplozja tego typu nie mogła być przypadkiem. Musiała być zaplanowana i przeprowadzona przez kogoś, kto chciał zabić polska elitę narodową – ocenił Macierewicz 

 
TV Republika

Wiadomości

Siemoniak ogłasza: Polska przywraca kontrole na granicach

Wkrótce była żona Patryka Mikiciuka przerywa milczenie. Kaja Śródka: "Milczę, bo wiem więcej, niż mówię"

Gmyz: sprawa Czarneckiego świadczy o rosyjskich wpływach w polskim sektorze finansów

Lis repostuje: Hołownia to "ściera", Konfederacja to "nazistowska partia". Jest też o prezesie PiS

Krajewski: Polacy nie czują się dzisiaj bezpiecznie w swoim kraju!

Dominik Tarczyński wsparł mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego [ZDJĘCIA I WIDEO]

Podczas burzy zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne!

Andziaks znów w ciąży! Influencerka i Luka zostaną rodzicami po raz drugi

HIT DNIA

Prowokacja na konferencji prezesa PiS. Agresora wyprowadziła policja. FILM

Tonie statek handlowy ostrzelany na Morzu Czerwonym

TYLKO U NAS

TYLKO U NAS! Prezydent-elekt na meczu sparingowym ekstraklasowicza

Liczba ofiar powodzi w Teksasie zwiększa się!

HIT! Poseł Matecki o prowokacjach na granicy. Dopuszczają się tego Niemcy?!

Wielki transfer na warunkach Arsenalu. Arteta wyznacza deadline dla Gyokeresa

Panika Tuska i Giertycha. Stanowski i Ziemkiewicz gaszą Lisa o Hołownię. Odlot w TVP

Najnowsze

Siemoniak ogłasza: Polska przywraca kontrole na granicach

Krajewski: Polacy nie czują się dzisiaj bezpiecznie w swoim kraju!

Dominik Tarczyński wsparł mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego [ZDJĘCIA I WIDEO]

Podczas burzy zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne!

Andziaks znów w ciąży! Influencerka i Luka zostaną rodzicami po raz drugi

Wkrótce była żona Patryka Mikiciuka przerywa milczenie. Kaja Śródka: "Milczę, bo wiem więcej, niż mówię"

Gmyz: sprawa Czarneckiego świadczy o rosyjskich wpływach w polskim sektorze finansów

Lis repostuje: Hołownia to "ściera", Konfederacja to "nazistowska partia". Jest też o prezesie PiS