Rau: Wobec agresywnej postawy Rosji i Białorusi konieczne utrzymanie jedności Sojuszu

Artykuł
Szefowie dyplomacji Polski Zbigniew Rau i Łotwy Edgars Rinkevics
Fot. PAP/Tomasz Gzell

Wobec agresywnej postawy Rosji i Białorusi konieczne jest utrzymanie jedności i solidarnej postawy całego Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po rozmowach ze swoim łotewskim odpowiednikiem Edgarsem Rinkevicsem.

Łotewski minister spraw zagranicznych przybył do Warszawy na rozmowy z szefem polskiego MSZ. – W ostatnich miesiącach współpraca naszych dwóch państw, ale także Litwy i Estonii, uległa szczególnemu zacieśnieniu ze względu na konieczność wspólnej odpowiedzi na hybrydowy atak reżimu białoruskiego na nasze granice – powiedział Rau na konferencji po spotkaniu.

– Wymienialiśmy informacje na temat aktualnej sytuacji na granicy. Jest ona nadal daleka od stabilnej, wymaga czujności, mobilizacji i stałej wymiany informacji i wsparcia – zaznaczył szef MSZ i dodał, że „wszyscy zgadzamy się, że nie chodzi tu tylko o granice Polski, Łotwy i Litwy z Białorusią, ale o granice całej UE”.

CZYTAJ: Rosja zawiesza misję przy NATO. Sakiewicz: Podnosi się temperatura sporu

Rau podziękował Łotwie za „solidarną, wspierającą i po prostu odpowiedzialną postawę w momentach próby dla nas wszystkich”. – Żadna agresja nie jest akceptowana i Sojusz jest zdecydowany podjąć zdecydowane środki zarówno odstraszania, jaki i obrony, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich członków – zaznaczył.

– Wobec agresywnej postawy Rosji i Białorusi konieczne jest utrzymanie jedności i solidarnej postawy całego Sojuszu. Bez wątpienia, tak jak do tej pory, pozostajemy solidarni z Ukrainą – podkreślił Rau.

CZYTAJ: Putin grozi NATO: Nie wysyłajcie wojsk ani broni na Ukrainę

Rinkevics powiedział natomiast, że współpraca polsko-łotewska „stała się szersza i głębsza”. – Mamy wspólne wyzwania, ale Polska obecnie jest bardziej narażona na ataki ze strony reżimu Łukaszenki i na operacje hybrydowe prowadzone na granicy zewnętrznej UE i NATO – ocenił łotewski minister.

CZYTAJ: Morawiecki dla BBC: Wzmocnienie NATO podstawą przeciwdziałania rosyjskiej agresji

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy