Morawiecki dla BBC: Wzmocnienie NATO podstawą przeciwdziałania rosyjskiej agresji

Artykuł
Mateusz Morawiecki
Fot. Facebook/Mateusz Morawiecki

Rosja dąży do destabilizacji Europy i wspólnoty transatlantyckiej. Żeby temu przeciwdziałać należy wzmocnić Sojusz Północnoatlantycki – uważa premier Mateusz Morawiecki. – Musimy wzmocnić NATO. Musimy pracować nad stworzeniem innego rodzaju spoiwa dla NATO. Celem jest inicjatywa – powiedział szef polskiego rządu w wywiadzie dla BBC.

- Wszyscy znamy historię, ale to, co dzieje się teraz, jest czymś bardzo szczególnym, że po kilku latach sporów widzę realną nadzieję na znalezienie nowego wspólnego mianownika w NATO. Będziemy razem z prezydentem Dudą działać na rzecz znalezienia tego kompromisu z partnerami z NATO - podkreślił.

- Po pierwsze, powinniśmy bardzo wyraźnie powiedzieć, jakie są punkty zapalne. Jakie są miejsca, w których pojawia się bardzo duże ryzyko i przygotować naszą strategię wobec tych zagrożeń, takich jak napływ nielegalnych migrantów. To może być jeden z przykładów takiego ryzyka. To nie tylko ryzyko dla stabilności UE, ale także ryzyko dla NATO - dodał.

- Wiemy, że dzisiaj, w czasach wojny hybrydowej, która nazywana jest wojną nowego typu, może dojść do jednoczesnego ataku na wielu różnych frontach. Rosja jest do tego zdolna. I dlatego wszyscy musimy być czujni na ich kolejne kroki, czy potencjalne kolejne kroki. Dlatego tak dobrzy przyjaciele, jak Polska i Wielka Brytania, bardzo często dzielą się ze sobą swoimi opiniami, co czynimy z Borysem Johnsonem bardzo często i regularnie. Powinniśmy także prowadzić pogłębioną dyskusję i współpracę na poziomie operacyjnym – zaznaczył polski premier.

Źródło: bbc.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy