Przed ślubem obowiązkowy test na obecność SMA. Nowe prawo w Turcji

Artykuł
Na obecność SMA będą testowane także noworodki
Fot. Canva

Pary planujące w Turcji ślub będą zobowiązane do przeprowadzenia testu na obecność uwarunkowanego genetycznie rdzeniowego zaniku mięśni. Ogłoszone w czwartek przez ministra zdrowia prawo wejdzie w życie przed końcem grudnia - podał dziennik "Daily Sabah".

- Wprowadzamy program testów na obecność rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) dla wszystkich planujących ślub par oraz noworodków. Testy na SMA stają się obowiązkiem każdego, kto planuje małżeństwo - ogłosił w czwartek minister Fahrettin Koca.

- Pary, których geny wskazują na ryzyko poczęcia dziecka obciążonego SMA, będą mogły starać się o potomstwo korzystając z finansowanej w tym przypadku przez państwo metody in vitro - dodał turecki minister zdrowia.

Na obecność SMA będą testowane także noworodki

Jak zaznaczają lekarze, wczesne wykrycie rdzeniowego zaniku mięśni zwiększa szanse wyleczenia choroby. Ponadto Turcja zobowiązała się wspierać rodziny, w których są dzieci. SMA jest drugą po mukowiscydozie najczęściej występującą chorobą autosomalną recesywną.

Rdzeniowy zanik mięśni to uwarunkowane genetycznie schorzenie nerwowo-mięśniowe, które prowadzi do utraty neuronów ruchowych rdzenia kręgowego (przekazujących impulsy z mózgu do mięśni), co w konsekwencji powoduje osłabienie i zanik mięśni.

SMA jest drugą po mukowiscydozie najczęściej występującą chorobą autosomalną recesywną. Według serwisu medycznego Medscape częstotliwość występowania SMA wynosi od jednego na 6 tys. do jednego na 10 tys. żywych urodzeń. 

Źródło: info.wiara.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy