Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
10:05 Francja: Dwie trzecie kraju nadal w strefie wysokich temperatur
09:45 Wenezuela: Ponad 50 tys. nazwisk na liście zaginionych po trzęsieniu ziemi
07:40 Wielkopolskie: Po wypadku kolejowym w Białośliwiu udrożnienie ruchu na jednym torze możliwe w piątek wieczorem
07:18 Warszawa: Od soboty wprowadzony zostanie wakacyjny rozkład komunikacji miejskiej
07:12 Warszawa: Z powodu upału w weekend zamknięte będą oddziały Muzeum Narodowego
06:20 Badanie IBRiS dla PAP: 58 proc. badanych uważa, że polska szkoła zmierza w złym kierunku
06:20 Polska: W piątek dla 4,9 mln uczniów zakończy się rok szkolny 2025/2026
05:20 USA: Floryda wykonała karę śmierci na najstarszym skazańcu w historii stanu
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce

Program „Rodzina 500 plus” jednym z priorytetów Polskiego Nowego Ładu. Morawiecki: W sobotę przedstawimy założenia.

Źródło: PAP/Wojciech Olkuśnik

W ramach prezentowania Polskiego Nowego Ładu już w sobotę przedstawimy kontynuację programu „Rodzina 500 plus” - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Minister rodziny Marlena Maląg zapowiedziała, że w Nowym Ładzie rząd będzie chciał zaakcentować wsparcie dla młodych rodziców.

W czwartek premier wziął udział w otwarciu międzynarodowej konferencji V4+ „Coalition Pro Familia”. W swoim wystąpieniu podkreślał rolę rodziny w życiu społecznym i przypominał o działaniach podejmowanych przez rząd na rzecz rodzin.

Szef rządu zamieścił również wpis na Facebooku, w którym wskazał, że w ramach trwającej polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej Polska przystępuje do kolejnych inicjatyw, aby jeszcze bardziej wzmocnić rolę rodziny w życiu społecznym.

Rodzina fundamentem przyszłości Polski

- Chcemy promować rodzinę w ramach Unii Europejskiej. Jest to jeden z głównych celów naszej polityki społecznej na unijnym forum, o którym mówiłem podczas szczytu UE w Porto. Kładziemy ogromny nacisk na to, by podstawowe potrzeby rodzin były w odpowiedni sposób zabezpieczone w budżecie i regulacjach prawnych — krajowych i międzynarodowych — podkreślił Morawiecki.

Wskazał, że rząd Zjednoczonej Prawicy, dzięki naprawie systemu finansów publicznych i uszczelnieniu systemu podatkowego, uruchomił program „Rodzina 500 plus”. „Do Polaków popłynęło ponad 140 miliardów złotych. Kontynuację tego programu przedstawimy w ramach prezentowania Polskiego Nowego Ładu już w sobotę” – zapowiedział premier.

- Jesteśmy dumni z naszej polityki promocji rodzin, w których dzieci mogą być wychowywane w bezpieczeństwie i miłości, gdzie w spokoju mogą rozwijać swoje talenty. To element wielkiego planu budowy polskiego, solidarnego państwa dobrobytu — podkreślił Morawiecki. Premier zachęcił samorządy, „by promowały rodzinę, bo jest ona fundamentem przyszłości Polski”.

Rząd i samorządy wspólnie powinny działać na rzecz rodzin

Również minister zachęcała samorządy do działań na rzecz rodziny. „Budujemy szeroką koalicję na rzecz wsparcia rodzin, gdzie jest rząd, który zabezpiecza duże programy finansowe, ale również samorządy, które są najbliżej mieszkańców i znają ich potrzeby, oraz organizacje pozarządowe” – powiedziała minister.

- Z badań wynika, że młodzi Polacy potrzebują wsparcia w zakresie polityki mieszkaniowej, ale także rynku pracy — jeżeli chodzi o czas pracy, pewne zmiany wprowadzane do Kodeksu Pracy, i stabilizację, bezpieczeństwo finansowe — zaznaczyła. Dodała, że w Nowym Ładzie rząd chce zaakcentować wsparcie dla młodych rodziców.

- Są konsultowane różne rozwiązania, które mają przede wszystkim zapewnić poczucie bezpieczeństwa i umożliwić decyzję młodym mamom, czy po okresie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, wraca mama do pracy, czy też pozostaje w domu – powiedziała minister rodziny.

Wspieranie rodziny zamiast imigracji

Węgierska minister ds. rodziny Katalin Novák podkreślała, że Państwa Grupy Wyszehradzkiej zajmują ważne miejsce w prowadzeniu polityki rodzinnej. „Panuje wśród nas zgoda, że szanujemy starszych i jesteśmy odpowiedzialni za przyszłe pokolenia” - zaznaczyła.

Odnosząc się do dominujących w Europie niekorzystnych zmian demograficznych, Novák zdeklarowała, że Węgry wolą postawić na wspieranie rodzin, niż rozwijanie imigracji. Poinformowała też, że przeznaczanie 5 proc. PKB na politykę rodzinną przynosi już wymierne efekty – w ciągu ostatnich 10 lat dzietność na Węgrzech wzrosła najbardziej w Europie.

Według minister pracy i spraw socjalnych Czech Jany Malaczovej najważniejsze dla młodych ludzi, chcących założyć rodzinę i mieć dzieci, jest możliwość godzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. „Umożliwiamy to, wprowadzając możliwość pracy na część etatu i rozwijając dostępną opiekę przedszkolną” – dodała minister.

Likwidowanie barier utrudniających dzietność

Podobną opinię wygłosił słowacki minister pracy, spraw społecznych i rodziny Milan Krajniak. „Zadaniem rządu jest eliminowanie barier, stających przed młodymi ludźmi chcącymi mieć więcej dzieci. Wprowadziliśmy na Słowacji zasiłek ciążowy w wysokości 200 euro miesięcznie, zaś od 2024 każde dziecko powyżej 3 roku życia będzie miało zagwarantowaną opiekę przedszkolną” - powiedział.

Uczestniczący w konferencji ministrowie ds. rodziny Grupy Wyszehradzkiej na zakończenie podpisali wspólną deklarację. Zobowiązali się do wspierania rodzin — jako fundamentu ludzkości, podejmując się wszelkich możliwych działań, które zapewnią rodzinom jak najlepsze warunków do funkcjonowania. Sygnatariusze zadeklarowali także intencję rozpoczęcia wspólnych badań nad rodziną w kontekście wyzwań demograficznych. Wyniki takich badań miałyby być źródłem wiedzy, która będzie wykorzystana do poprawy dobrostanu rodzin.

Zwycięzcy konkursu Samorząd Pro Familia

Podczas Konferencji ogłoszono zwycięzców w konkursie Samorząd Pro Familia. Szefowa MRiPS poinformowała, że w pierwszej edycji konkursu udział wzięło 236 gmin.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że gminy chcą dzielić się swoją dobrą praktyką, chcą pokazywać konkretne rozwiązania, które sprzyjają temu, aby młodzi ludzie chcieli zakładać rodziny i aby w tych rodzinach rodziły się dzieci – powiedziała minister.

- Samorządy, które zostały dzisiaj wyróżnione, posiadają przemyślaną politykę prorodzinną na wiele lat, a w swoich budżetach ok. 6 proc. wydatków przekazują właśnie na ten cel — dodała. Wskazała, że są to różne rozwiązania m.in. becikowe czy też ulgi w komunikacji, a także kwestie związane ze współpracą z organizacjami pozarządowymi.

Laureatem konkursu Pro Familia w kategorii gmina wiejska zostało Miejsce Piastowe, w kategorii gmina wiejska-miejsko – Pleszew; gmina miejska do 20 tys. mieszkańców — Boguszów-Gorce; gmina miejska od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców – Otwock; gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców – Katowice. Wyróżnienia minister rodziny otrzymali: Sędziszów Małopolski, Gdynia i Grodzisk Mazowiecki. Wyróżnienia specjalne Kapituła przyznała Nysie i Kępicom.

PAP