Prezydent przybył na szczyt NATO. „Będziemy przypominać o dążeniach Gruzji, Ukrainy, Mołdawii”

Artykuł
Polska oczekuje kontytuowania zaangażowania USA w bezpieczeństwo Europy
Fot. M. Borowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie NATO.

Jak podkreśla szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, Polska oczekuje, że na szczycie NATO zostanie wyraźnie podniesiona i potwierdzona kwestia kontytuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki Sojuszu.

– Czekamy na to, jaką koncepcję bezpieczeństwa przedstawi strona amerykańska. Oczekujemy, że będzie w niej bardzo wyraźne podniesione to, o czym administracja prezydenta Bidena mówiła już wcześniej, czyli sprawa kontynuowania, a nawet wzmocnienia zaangażowania amerykańskiego w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO. Takie było też przesłanie prezydenta Bidena na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Oczekujemy, że zostanie to potwierdzone na szczycie NATO w Brukseli – wskazywał minister.

Z kolei jak zaznacza szef BBN Paweł Soloch, strona polska oczekuje, że na szczycie NATO w Brukseli sojusznicy zadeklarują przyjęcie na kolejnym spotkaniu przywódców nowej koncepcji strategicznej. – Będziemy przypominać na szczycie o dążeniach Gruzji, Ukrainy, Mołdawii do zbliżenia, a docelowo członkostwa w strukturach euroatlantyckich, NATO i UE – zapowiedział szef BBN.

Źródło: prezydent.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy