Błaszczak: Polska wśród krajów nadających ton w NATO

Artykuł
Odgrywamy kluczową rolę na wschodniej flance NATO - powiedział Błaszczak
Fot. PAP/Albert Zawada

Po 22 latach członkostwa Polska należy do liderów NATO, jest jednym z państw kreujących trendy polityki bezpieczeństwa – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Dziś przypada 22. rocznica akcesji Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. – To ważne wydarzenie w naszej historii. Przystąpiliśmy do państw, które kierują polityką bezpieczeństwa, nadają jej trendy. Początkowy okres to nie był łatwy czas, ale dziś, z perspektywy 22 lat można powiedzieć, że należymy do grona liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego" – powiedział szef MON.

Według niego, dzieje się tak „chociażby z tego tytułu, że wydajemy ponad 2 proc. PKB na obronność, że odgrywamy kluczową rolę na wschodniej flance NATO, że Wojsko Polskie jest aktywne”. Przypomniał, że choć głównym zadaniem sił zbrojnych jest obrona terytorium, to polskie kontyngenty wchodzą w skład sojuszniczych sił stacjonujących na Łotwie i w Rumunii, a w Polsce znajdują się sojusznicze dowództwa, w tym dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu. – Dziś Polska również nadaje trendy i kieruje polityką bezpieczeństwa – dodał.

Ścisłe relacje

Nawiązując od polsko-amerykańskich deklaracji zwiększenia liczby żołnierzy USA stacjonujących w Polsce podkreślił, że w rozmowie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem uzyskał „zapewnienie o kontynuacji procesu”. – Bo mamy do czynienia z procesem wzmacniania obecności amerykańskiej na terenie naszego kraju – podkreślił.

Przypomniał, że polski generał zostanie zastępcą dowódcy V Korpusu Wojsk Lądowych USA, a wysunięte stanowisko dowodzenia Korpusu zainaugurowało działalność w Poznaniu, „co świadczy o bardzo ścisłych relacjach wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi”. Przypomniał, że powołał pełnomocnika ds. realizacji podpisanej 15 sierpnia umowy o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i USA.

Żołnierze odstraszają wrogów

– Dzięki temu Polska staje się bardziej bezpieczna. Oczywiście najważniejsze jest to, żeby Wojsko Polskie było bardziej rozwinięte liczebnie – zaznaczył szef MON, podając jako przykład utworzenie w 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej. Przypomniał, że podczas przekazania aktu akcesji Polski do NATO w Independence w stanie Missouri polską flagę wniósł mjr Tadeusz Buk, późniejszy generał dywizji i dowódca Wojsk Lądowych, patron 18. Dywizji.

Za istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa uznał „wzmocnienie polskiej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego, że obecność amerykańska w Polsce, wojsk amerykańskich w Polsce, odstrasza ewentualnego agresora”.

Mural dla wojska

Minister zachęcił do udziału w konkursie „Mur, ale historia Wojska Polskiego” na mural o tematyce wojskowej. – Ogłosiliśmy konkurs dla organizacji pozarządowych, żeby zostawić w przestrzeni publicznej ważne znaki, polegające na upamiętnieniu postaci historycznych, dowódców Wojska Polskiego, wydarzeń związanych z historią Wojska Polskiego. Myślę, że ta bardzo popularna forma pamięci okaże się atrakcyjna – powiedział.

Odnosząc się do publikacji o ustaleniach amerykańskich służb specjalnych, według których Rosja stała za kampanią mającą zdyskredytować szczepionkę BioNTech/Pfizer, szef MON stwierdził że „odpowiedzią z naszej strony na tego rodzaju zagrożenia jest wzmacnianie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i formowanie wojsk obrony cyberprzestrzeni”.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy