Prezydent USA rozpoczyna swą pierwszą zagraniczną podróż. Na początek – Wielka Brytania

Artykuł
Joe Biden z żoną Jill
Fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

Prezydent USA Joe Biden jest w drodze do Europy. Przed odlotem amerykański przywódca powiedział, że celem jego wizyty jest pokazanie Rosji i Chinom jedności Stanów Zjednoczonych i Europy.

Po ósmej rano czasu lokalnego Joe Biden udał się helikopterem Marine One do bazy sił powietrznych Andrews, gdzie czekał na niego Air Force One.

Przed wejściem na pokład samolotu amerykański prezydent podszedł na chwilę do dziennikarzy. Zapytany o główny cel podróży Biden odpowiedział: „Wzmocnienie sojuszu. Wysłanie jasnego sygnału do Putina i do Chin, że Europa i Stany Zjednoczone są blisko związane”. Biden dodał, że podczas podróży przedstawi plan pomocy dla świata w walce z COVID-19.

Prezydencka para spotka się z królową Elżbietą

Dziś o 20:00 czasu lokalnego Joe Biden wraz z żoną Jill przybędzie do bazy sił powietrznych Mildenhall w Wielkiej Brytanii. Po spotkaniu z amerykańskimi żołnierzami udadzą się do Kornwalii, gdzie odbędzie się szczyt grupy G-7.

W niedzielę amerykańska para prezydencka spotka się z Królową Elżbietą. Następnie pierwsza dama USA powróci do Waszyngtonu, a Joe Biden uda się do Brukseli, gdzie weźmie udział w dwóch szczytach: NATO oraz USA — Unia Europejska.

Ostatnim punktem europejskiej podróży amerykańskiego prezydenta będzie spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Genewie.

Źródło: polskieradio24.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy