USA chcą przekupić imigrantów? Harris zapowiedziała „inwestycje”

Artykuł
Podróż Harris jest krytykowana przez polityków z obu stron politycznego spektrum w USA
Fot. PAP/EPA/Jose Mendez

Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosiła podczas wizyty w Meksyku „nową erę” stosunków z tym krajem. Poinformowała o porozumieniu ws. zwiększenia inwestycji w Ameryce Środkowej mających pomóc w powstrzymaniu fali migrantów z tego rejonu, którzy napływają w rekordowych liczbach do USA.

– Mocno wierzę w to, że wkraczamy w nową erę, która uwidoczni współzależność i wzajemne powiązania między naszymi krajami – powiedziała Harris podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Meksyku Andresem Manuelem Lopezem Obradorem.

Podczas wizyty, której celem według Harris było zajęcie się problemami stojącymi u podstaw kryzysu migracyjnego na południowej granicy USA, wiceprezydent ogłosiła porozumienie z meksykańskimi władzami, które ma zwiększyć inwestycje w tym kraju oraz innych krajach regionu. Chodzi m.in. o warte 250 mln dolarów inwestycje na południu Meksyku, a także wartą 130 mln pomoc, której celem jest reforma prawa pracy i wzmocnienie praw pracowników. To równocześnie jeden z warunków porozumienia handlowego USMCA, które zastąpiło NAFTA.

Meksyk był drugim etapem pierwszej zagranicznej podróży Harris jako wiceprezydent, której głównym tematem był kryzys migracyjny. Dzień wcześniej Harris odwiedziła Gwatemalę, będącą obok Meksyku jednym z głównych źródeł migrantów usiłujących nielegalnie przekraczać granicę z USA.

Meksyk jest dodatkowo kluczowym krajem tranzytowym dla migrantów z krajów tzw. północnego trójkąta (Gwatemala, Honduras, Salwador). Ameryka miała naciskać na Meksyk, by uszczelnił swoje południowe granice i lepiej egzekwował przepisy imigracyjne, hamując napływ imigrantów. Mimo to podczas konferencji prasowej temat ten nie został poruszony.

Politycy kpią z Harris

Podróż była krytykowana przez polityków z obu stron politycznego spektrum w USA. Lewica, z kongresmenką Alexandrią Ocasio-Cortez na czele, potępiła Harris za jej dosadne słowa w Gwatemali, kiedy wprost zaapelowała do mieszkańców Ameryki Środkowej, by nie przyjeżdżali do USA, bo zostaną deportowani. Z kolei politycy prawicy kpili z chęci Harris, by zająć się problemami stojącymi u podstaw migracji, podczas gdy podczas swojego urzędowania ani razu nie odwiedziła południowej granicy USA, czyli centrum kryzysu.

W wywiadzie dla telewizji NBC Harris stwierdziła, że była już na tej granicy, na co prowadzący rozmowę dziennikarz Lester Holt zauważył, że wcale tak nie było – przynajmniej w roli wiceprezydent. Polityk odparła, że nie była też w Europie, ale nie ma to znaczenia.

– Harris poleciała do Gwatemali, aby przedstawić swoją politykę przeciwdziałania kryzysowi migracyjnego. Administracja planuje wydać miliardy dolarów, aby zapłacić biednym w Ameryce Łacińskiej, aby nie przenosili się do Stanów Zjednoczonych. Jednym słowem plan to przekupstwo – komentuje Tucker Carlson z Foxnews.

Jak wynika z najnowszych danych, w bieżącym roku budżetowym, czyli w ciągu ostatnich 8 miesięcy, niemal 900 tys. osób podjęło próbę nielegalnego przekroczenia południowej granicy USA. To najwięcej od 2006 r., choć do końca roku jeszcze daleko.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy