Prezydent Argentyny zakażony koronawirusem. Został zaszczepiony Sputnikiem V

Artykuł
Prezydent Argentyny Alberto Fernandez
Wikimedia Commons

Prezydent Argentyny Alberto Fernández poinformował w piątek wieczorem, w dzień swoich urodzin, że uzyskał dodatni wynik testu na Covid-19.

- Pod koniec dnia, po zmierzeniu temperatury 37,3 (stopni Celsjusza) i przy lekkim bólu głowy, przeszedłem test antygenowy, który dał wynik dodatni — poinformował Fernández w tweecie opublikowanym tuż po północy (5.00 rano polskiego czasu).

Prezydent Argentyny w kolejnych wpisach dodał, że poddał się izolacji, przestrzega reżimu sanitarnego i czeka na wynik testu PCR. Testy antygenowe są szybsze, ale zdaniem ekspertów są mniej dokładne, niż testy PCR.

Prezydent czuje się dobrze

- Czuję się dobrze fizycznie i chociaż chciałbym zakończyć dzień urodzin bez takiej informacji, i tak jestem w dobrym nastroju — napisał 62-letni prezydent.

Fernández na początku roku w Buenos Aires został zaszczepiony przeciw Covid-19 przy użyciu rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamelei, które opracowało ten preparat, wystosowało do prezydenta Argentyny życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.

- Sputnik V ma skuteczność 91,6 proc., ale we wszystkich przypadkach zapobiega poważnemu przebiegowi choroby — napisał instytut na Twitterze. „Jeśli infekcja rzeczywiście zostanie potwierdzona, szczepienie zapewnia szybki powrót do zdrowia bez poważnych objawów” - dodano we wpisie.

W Argentynie zanotowano do tej pory ok. 2,3 mln przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z Covid-19 zmarło ponad 56 tys. chorych.

Źródło: rp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy