Bułgarska kampania szczepień przeciw Covid-19. Wreszcie kolej na seniorów

Artykuł
Szef rządowej agencji ds. leków Bogdan Kiriłow dodał, że będzie to możliwe dzięki zwiększonym dostawom szczepionek
Fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV

Władze medyczne Bułgarii obiecały w sobotę, że w przyszłym tygodniu zaczną się szczepienia seniorów przeciw Covid-19. Do tej pory osoby starsze były w niej pomijane na rzecz m.in. przedstawicieli administracji państwowej i różnych grup zawodowych.

W grudniu ub.r. w Bułgarii opublikowano rządowy plan szczepień, który przewidywał, że po medykach, nauczycielach i policjantach szczepionkę przeciw koronawirusowi mają otrzymać ludzie w wieku powyżej 65 lat. Tak się jednak nie stało. Zaczęły się szczepienia przedstawicieli administracji państwowej, grup zawodowych – pracowników banków, operatorów komórkowych, sektora IT, prawników, dziennikarzy, wykładowców uczelni wyższych, pracowników teatrów i innych grup zawodowych, które znalazły nieoficjalne "dojścia". W lutym uruchomiono tzw. zielone korytarze dla wszystkich chętnych do zaszczepienia się, ale z tej możliwości skorzystali głównie ludzie młodsi, zdolni czekać w długich kolejkach na mrozie.

W rezultacie seniorzy praktycznie nie zostali objęci szczepieniem, co przyczyniło się do wzrostu liczby zakażeń i zgonów w tej grupie wiekowej.

Szef rządowej agencji ds. leków Bogdan Kiriłow dodał, że będzie to możliwe dzięki zwiększonym dostawom szczepionek. W najbliższych trzech miesiącach Bułgaria spodziewa się 3,2 mln dawek. Zwiększyć ma się udział w dostawach szczepionek typu mRNA nad przeważającym obecnie preparatem wektorowym firmy AstraZeneca.

W Bułgarii w ostatnich tygodniach utrzymuje się wysoka liczba nowych zakażeń - w ciągu minionej doby wykryto ich 4013, a 125 osób z Covid-19 zmarło. Hospitalizowanych jest 10 320 chorych z Covid-19, utrzymuje się silna presja na szpitale, brakuje wolnych łóżek, zwłaszcza w dużych miastach.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy