Międzynarodowa misja WHO. Programowi COVAX brakuje szczepionek przeciw Covid-19

Artykuł
Hipotezę o zakażeniu koronawirusem pracowników laboratorium w Wuhanie uznano za „skrajnie nieprawdopodobną"
Fot. PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Program szczepień COVAX Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla mniej zamożnych krajów stoi przed „poważnym wyzwaniem", aby sprostać popytowi na szczepionki przeciw Covid-19 - oznajmił w czwartek na konferencji prasowej w Genewie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- W minionym tygodniu zwróciłem się z pilną prośbą do krajów, które mają dawki szczepionek dopuszczonych do użytku w ramach przyśpieszonej procedury rejestracji WHO w sytuacjach wyjątkowych (Emergency Use Listing), o natychmiastowe udostępnienie 10 milionów dawek programowi COVAX. Poprosiłem producentów, aby pomogli w zapewnieniu, że kraje, które się zgłoszą, będą mogły szybko przekazać te dawki. Nie otrzymaliśmy jeszcze deklaracji dotyczących tych szczepionek przeciw Covid-19. Nadal mam nadzieję, że zgłoszą się patrzący w przyszłość i oświeceni przywódcy - powiedział szef WHO.

Tedros nawiązał też do pracy ekspertów badających pochodzenie koronawirusa zidentyfikowanego po raz pierwszy w Chinach. Jak powiedział, będą oni kontynuować prace nad szczegółami wstępnego raportu opublikowanego w tej sprawie w tym tygodniu.

Eksperci międzynarodowej misji zorganizowanej pod egidą WHO badali od 14 stycznia do 9 lutego w chińskim mieście Wuhan, gdzie wykryto pierwsze przypadki zakażenia nowym wirusem, przyczyny wybuchu pandemii.

Hipotezę o zakażeniu koronawirusem pracowników laboratorium w Wuhanie uznano za „skrajnie nieprawdopodobną". Tedros oznajmił jednak, że zbadanie takiej ewentualności „wymaga dalszych badań, prawdopodobnie z udziałem nowych misji i wyspecjalizowanych ekspertów"; zapewnił też, że jest gotów ponownie wysłać do Chin taki zespół badaczy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy