Eksperci WHO twierdzą, że chińskie szczepionki na Covid-19 są skuteczne. Ale czy dla wszystkich?

Artykuł
Chińska Krajowa Komisja Zdrowia poinformowała, że do 23 marca w ChRL zaszczepionych zostało 114,59 mln osób.
Fot. PAP/EPA/DEDI SINUHAJI

Grupa ekspertów doradzająca Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w sprawie szczepionek (SAGE) poinformowała w środę, że preparaty chińskich firm Sinopharm i Sinovac są "pewne i skuteczne" w zapobieganiu Covid-19, ale brak danych dotyczących podawania ich osobom starszym.

- Szczepionki wykazują (...) dobrą skuteczność przeciw Covid-19 w przypadku choroby, która przebiega z symptomami, brak jednak danych dotyczących osób starszych oraz cierpiących na inne dolegliwości - oświadczyła grupa SAGE.

Dzień wcześniej chińska Krajowa Komisja Zdrowia poinformowała, że do 23 marca w ChRL zaszczepionych zostało 114,59 mln osób.

1 kwietnia władze Chin rozpoczną masową kampanię szczepień na Covid-19 w prowincji Junnan, gdzie w mieście Ruili zdiagnozowano w środę dziewięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W mieście wprowadzono tygodniowy nakaz pozostawania w domach, nie można też wyjeżdżać z Ruili.

Szczepionka państwowej grupy farmaceutycznej Sinopharm została zatwierdzona przez chiński Państwowy Urząd Produktów Medycznych 31 grudnia 2020 roku. Preparat firmy Sinovac Biotech dopuszczono na chiński rynek 6 lutego. 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy