Policjanci wyszli na ulice. Ostatniej doby nałożono 6,2 tys. mandatów za brak maseczki

Artykuł
Za nieprzestrzeganie nakazów, ograniczeń i zakazów można dostać karę pieniężną do 30 tys. zł.
Fot. PAP/Piotr Nowak

Przez 24 godziny policjanci przeprowadzili ponad 22 tys. kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia w związku z pandemią - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że podczas kontroli policjanci nałożyli 6,2 tys. mandatów oraz skierowali ponad 674 wnioski o ukaranie do sądu za brak maseczki.

Rzecznik KGP w rozmowie z przekazał, że ostatniej doby polscy policjanci przeprowadzili ponad 22 171 kontroli związanych ze sprawdzeniem, czy przestrzegane są wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia.

- Niezależnie od przeprowadzonych kontroli dodatkowo po stwierdzeniu nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa maseczką nałożono 6241 mandatów, skierowano ponad 674 wnioski o ukaranie do sądu oraz 2358 osób pouczono – podkreślił Ciarka.

Poinformował również, że policjanci skontrolowali ponad 3,2 tys. pojazdów transportu publicznego, sprawdzając, czy przestrzegane są w nich wprowadzone ograniczenia w zakresie przewozu osób.

- Sprawdzono też ponad 10,2 tys. obiektów handlowych oraz ponad 100 miejsc organizacji wesel i 68 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki - wyliczył.

- Skontrolowano również 525 obiektów świadczących usługi hotelarskie, 1380 restauracji i 1848 siłowni oraz klubów fitness - podał policjant.

Zaznaczył, że codziennie do zadań związanych ze zwalczaniem COVID-19 kierowanych jest ok. 20 tys. policjantów.

Poinformował także, że w poniedziałek policjanci przeprowadzili prawie 416 tys. kontroli osób przybywających na kwarantannie.

- Cały czas przypominamy o obowiązku przestrzegania wprowadzonych ograniczeń, przypominając również, że to od naszej dyscypliny zależy, jak szybko zostanie zahamowana transmisja wirusa, a co za tym idzie znoszone nakazy - powiedział.

Przypomniał, że inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie wprowadzonych nakazów, ograniczeń i zakazów może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł.

- Reagując w stosunku do osób ignorujących przepisy sanitarne muszą takie osoby liczyć się z odpowiedzialnością wynikającą z art. 116 kodeksu wykroczeń czy art. 48a mówiącego o karach pieniężnych ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi - dodał. 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy