Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Henryka Jerzego Chmielewskiego Orderem Orła Białego

Artykuł
R. Pietrzuszka/PAP

Rysownik, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, Powstaniec Warszawski zmarł w nocy z 21 na 22 stycznia w wieku 97 lat. Uroczystości pogrzebowe Papcia Chmiela rozpoczną się dziś o godz. 13:00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Cmentarzu Bródnowskim. Pogrzeb będzie miał charakter uroczystości państwowej.

Ze względu na panującą pandemię i konieczność ograniczenia liczby uczestników, będzie zapewniona transmisja z uroczystości w mediach społecznościowych m.in. na Facebooku wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Odznaczenie podczas uroczystości pogrzebowych przekaże rodzinie Chmielewskiego szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

Papcio Chmiel (niegdyś zwany także Dziadziem Chmielem) urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim.

Karierę rysownika komiksów Chmielewski rozpoczął, rysując dla „Świata Przygód”, kontynuację losów Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy (rok 1947), a potem w „Świecie Młodych” humoreski takie jak „Półrocze bumelanta” (rok 1951) czy „Witek Sprytek” (lata 1955-56).

Kultowy komiks

W roku 1956 wpadł na pomysł komiksu o Romku, A’Tomku i małpie wysłanej w kosmos, czyli Tytusie. Historia ta nie znalazła uznania w redakcji „Świata Młodych”. Wydrukowano ją dopiero rok później, kiedy Rosjanie wystrzelili pierwszy sputnik. Od tamtego czasu aż do lat 80. przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach „Świata Młodych”, a popularność komiksu przerosła oczekiwanie autora.

Od drugiej połowy lat 60., kiedy Tytus, Romek i A’Tomek pojawili się w książeczkach, przygody publikowane w piśmie coraz częściej stawały się fragmentami nowych albumów. Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”. Chmielewski był też autorem autobiografii pod tytułem „Urodziłem się w Barbakanie” oraz będącej drugim tomem tej biografii książki „Tytus zlustrowany”.

Chmielewski był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2009 r. podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda wręczył mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Order Orła Białego

Order Orła Białego to najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej, ustanowione w 1705 r., a odnowione w 1921 r. i przywrócone w 1992 r. Nadawany jest za zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest także najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw. Po 1992 r. pierwszym odznaczonym był papież Jan Paweł II. Do końca 2020 roku roku Orderem uhonorowano 227 osób.

Prezydent jest Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego, przewodniczącym Kapitule.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy