Europejski lockdown. Jak inne kraje radzą sobie z pandemią?

Artykuł
Pandemia w Europie
focusonmore.com, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Ze względu na trwającą pandemię koronawirusa polski rząd, monitorując sytuację na bieżąco i konsultując się z ekspertami wprowadza, zaostrza lub rozluźnia kolejne restrykcje. Wszystko po to, aby uniknąć ponownego całkowitego lockdownu. Jak wygląda sytuacja w innych krajach Europy?

1. Irlandia - Rząd wprowadził najbardziej rygorystyczne ograniczenia od początku pandemii, które mają obowiązywać do 31 stycznia, kiedy rząd dokona ponownego przeglądu sytuacji. Wicepremier Irlandii Leo Varadkar powiedział, że chce, aby ta blokada była ostatnią, zaznaczył jednak, że może to oznaczać pozostawienie obecnych ograniczeń na kolejne dwa miesiące. Zaznaczył, że firmy mogą pozostać zamknięte do końca lutego lub nawet do końca marca.

 

irlandiadzieciak

(Irlandia - wnuk z "wizytą" u babci, fot. AugusteBlanqui, CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons)

2. Szwecja - Szwedzki parlament przegłosował możliwość zamykania prywatnych biznesów celem ograniczenia COVID-19. Potwierdza to tezę, że szwedzki model łagodnego podejścia się nie sprawdził a liczba zgonów per capita jest 3 razy większa niż w Danii.

3. Włochy - Rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy do końca kwietnia - powiedział w środę minister zdrowia Roberto Speranza w Izbie Deputowanych. Ostrzegł, że na początku roku doszło do ogólnego pogorszenia sytuacji pandemicznej w kraju.

4. Wielka Brytania - Lockdown został wprowadzony w Wielkiej Brytanii bezterminowo. Przywódca Szkocji, premier Nicola Sturgeon, zaostrzył ograniczenia w środę, zakazując spożywania alkoholu na świeżym powietrzu i uniemożliwiając społeczeństwu wchodzenie do restauracji w celu składania zamówień na wynos. Johnson powiedział, że ryzyko wyczerpania możliwości leczenia pacjentów na intensywnej terapii jest bardzo duże, a szpitale w Anglii leczą około 32 000 pacjentów z COVID-19, około 70% więcej niż podczas pierwszego szczytu w kwietniu.

5. Niemcy - 12 stycznia Angela Merkel ostrzegła, że dramatyczna eksplozja liczby zakażeń może zmusić kraj do pozostania pod ogólnokrajową blokadą do kwietnia. „Jeśli nie uda nam się powstrzymać tego brytyjskiego wirusa, do Wielkanocy będziemy mieli 10 razy więcej przypadków zachorowań. Potrzebujemy jeszcze 8 do 10 tygodni twardych środków ” - powiedziała Merkel. W ubiegłym tygodniu Niemcy przedłużyły ogólnokrajowy lockdown i zaostrzyły ograniczenia do 31 stycznia.

 

badenbaden

(W Baden-Baden nawet instalacje artystyczne zachowują dystans społeczny.  Fot. Gerd Eichmann, CC BY-SA 4.0  Wikimedia Commons)

6. Holandia - Rząd przedłużył we wtorek blokadę kraju o trzy tygodnie - do początku lutego. Premier Mark Rutte powiedział, że nie ma alternatywy dla obostrzeń, ponieważ liczba pozytywnych testów, chociaż spadała przez drugi tydzień z rzędu, nie spadała wystarczająco szybko.

7. Szwajcaria – Dotąd Szwajcaria podejmowała lżejsze działania w związku z epidemią, jednak teraz zapowiedziała, że zamknie sklepy sprzedające produkty, które nie są niezbędne do codziennej egzystencji. Zamknięcie restauracji, obiektów kultury i obiektów sportowych zostało wydłużone o 5 tygodni do końca lutego

8. Austria - Austriacki minister zdrowia Rudolf Anschober 13.01. powiedział, że kraj wkracza obecnie w najtrudniejszą fazę pandemii. „Byłoby całkowicie nieodpowiedzialne, biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju może dojść do rozprzestrzeniania się nowej mutacji wirusa, aby trzymać się starych planów. Austria zdecydowała jednak o ponownym otwarciu szkół od 25 stycznia, chociaż będzie się to odbywać według ścisłych zasad - cotygodniowe testy i sale wypełnione do połowy.

9. Portugalia - Premier Portugalii Antonio Costa ogłosił w środę (13.01) wprowadzenie trwającego wstępnie miesiąc lockdownu w całym kraju. Zastrzegł, że placówki oświatowe pozostaną otwarte, podobnie jak najważniejsze instytucje państwowe. Nie przewidziano też ograniczeń w ruchu granicznym. Dodał, że obowiązujący od piątku lockdown “będzie zbliżony do tego, jaki obowiązywał w Portugalii pomiędzy marcem a kwietniem”.

 

lizbona

(Komunikacja miejska w Lizbonie, fot. RickMorais, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons)

10. Grecja - przedłużyła obowiązujący od dwóch miesięcy lockdown, na razie do 18 stycznia. Ograniczenia nałożone przez grecki rząd na początku listopada przewidują zamknięcie zbędnych sklepów, lokali rozrywkowych i restauracji. Szkoły podstawowe i przedszkola w Grecji zostały ponownie otwarte 11 stycznia.

 11. Cypr – 10 stycznia wprowadził drugi lockdown, nowe restrykcje mają obowiązywać do 31 stycznia. Zgodnie z nowymi przepisami ludzie będą mogli wychodzić ze swoich domów tylko dwa razy dziennie po uzyskaniu uprzedniej zgody za pośrednictwem wiadomości SMS. Szkoły zostaną zamknięte, otwarte będą tylko przedszkola. Zamknięte zostaną również sklepy detaliczne, salony fryzjerskie, kina, teatry, siłownie i muzea.

 

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy