Premier: Nie zgadzamy się na nadmiarowe koszty transformacji energetycznej UE

Artykuł
Premier Mateusz Morawiecki
Fot. PAP/Leszek Szymański

Nie możemy zgodzić się na to, żeby Polska ponosiła nadmiarowe koszty transformacji energetycznej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w trakcie IV Konferencji Programowej Śląski Ład w Katowicach.

Premier uczestniczy w IV edycji Konferencji Programowej Śląski Ład, której tematem jest „Rola CBAM (podatek graniczny od śladu węglowego - red.) w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski”.

„Stawiam taką tezę, że w naszym najlepszym interesie jest pozbyć się tej metazależności. Suwerenność będzie polegała na uniezależnieniu się od tej metazależności nie tylko związanej z gazem, o którym się bardzo dużo mówi" - powiedział szef rządu.

- Polska wydaje rocznie na import surowców energetycznych między 50 a 80 mld zł - wskazał Morawiecki. Dodał, że chodzi także o inne, nawet kilkukrotnie droższe surowce, jak np. ropa naftowa i inne paliwa kopalne. 

„Na import ropy, gazu i węgla wydajemy gigantyczne kwoty. Wydajemy z naszych pieniędzy środki, przekraczające to, co otrzymujemy netto z UE. Czy nie byłoby piękne z punktu widzenia gospodarki polskiej, społeczeństwa, gdybyśmy się uniezależnić od tych surowców, gdybyśmy naszą politykę prowadzili w oparciu o suwerenne źródła, od nas zależne?” - powiedział Mateusz Morawiecki.

"Czy utrzymane zostaną uprawnienia dla przemysłów energochłonnych, czy te pieniądze będą trafiały do polskiej kasy po to, abyśmy mogli je alokować na przemysły energochłonne, na przemysły mniej energochłonne, ale na ich transformację, na ich transformację w kierunku zmniejszenia energochłonności. Czy będziemy mogli również amortyzować koszty społeczne takiej dużej zmiany transformacyjnej" - wskazywał Morawiecki.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy