„W punkt”. Naimski: Kryzys energetyczny powinien skłonić do refleksji nad zielonym ładem

Fot. Pixabay/wal_172619

Obecny kryzys powinien skłonić do refleksji nad założeniami europejskiej polityki energetycznej, w tym reformy produkcji energii, jaką jest projekt zielonego ładu – uważa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. „Mamy do czynienia z globalnym kryzysem. Wszędzie na świecie brakuje węgla” - powiedział Naimski w programie „W punkt” na antenie TV Republika.

Z tej sytuacji stara się skorzystać Rosja, usiłując wywrzeć „gazowy” nacisk na Unię Europejską. „Mamy do czynienia z manipulacją na dużą skalę, która powoduje niedobory gazu na europejskim rynku. Ceny w związku z tym poszybowały w górę, a Gazprom gra na te ceny. Jest to jeden ze sposobów nacisku na UE” - przypomniał Naimski.

Rezultatem takiej sytuacji jest m.in. to, że wiele krajów wraca do energetyki węglowej. „W Niemczech pracują pełną parą wszystkie elektrownie węglowe” - zauważył gość TV Republika. Paradoksalnie sytuacja ta jest doraźnie korzystna dla Polski. „Cena hurtowa energii w Polsce jest najniższa w Europie, nie licząc krajów skandynawskich, co oznacza, że Polska eksportuje energię” - zaznaczył Naimski.

- Doraźnie mamy lepiej niż w innych krajach europejskich, co powinno skłaniać do refleksji nad reformą energetyki i zielonym ładem – powiedział gość Katarzyny Gójskiej.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy