Prawie 20 mln Polaków już zaszczepionych. Trzecia dawka dla wszystkich wkrótce

Artykuł
W pełni zaszczepione są w Polsce 19 756 793 osoby
Fot. PAP/Maciej Kulczyński

W pełni zaszczepione są w Polsce 19 774 453 osoby. Po środowym posiedzeniu Rady Medycznej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szczepienia dawką przypominającą wszystkich osób powyżej 18 roku życia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 38 439 839 dawek szczepień – wynika z danych zamieszczonych dziś na stronach rządowych. 

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział w poniedziałek, że decyzja w sprawie możliwości szczepień dzieci w wieku 5-12 lat może być wydana przez EMA pod koniec października lub w pierwszym tygodniu listopada, a wówczas będzie można zadecydować o szczepieniach najmłodszych w Polsce.

Minister Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy podkreślił, że przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii.

- I wczoraj, i dziś mamy wzrosty z tygodnia na tydzień odpowiednio 85 proc. i ponad 100 proc., czyli mamy z tygodnia na tydzień podwojenie wyników. To jest sytuacja, która, jeżeli się utrzyma, zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory dysponowaliśmy - powiedział szef MZ.

Ocenił, że przy takich wzrostach w przyszłym tygodniu poziom zakażeń może zdecydowanie przekroczyć prognozowane 5 tys.

- Krytyczne są najbliższe dni, zobaczymy, jak będzie wyglądał wskaźnik wzrostu z tygodnia na tydzień. Jeżeli będziemy widzieli, że ta ścieżka, zgodnie z którą na koniec października miało być średnio pięć tysięcy (zachorowań), wtedy będziemy podejmowali kolejne decyzje, być może dotyczące obostrzeń - powiedział minister zdrowia.

Po południu odbyło się posiedzenie Rady Medycznej pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego

Rada dyskutowała o wzbierającej czwartej fali COVID-19, konieczności przyspieszenia procesu szczepień i obowiązkowych szczepieniach dla personelu medycznego. Omawiano także pomysły nowych zasad zabezpieczenia oddziałów szpitalnych przed transmisją wirusa i planowane inwestycje w polską sieć szpitali zakaźnych.

Szczepienie to najskuteczniejsza broń w walce z ciężkim przebiegiem choroby oraz śmiercią. Dlatego rząd przygotowuje proces, który umożliwi szczepienie trzecią dawką wszystkim pełnoletnim osobom w Polsce - poinformowała w środę KPRM.

W trakcie środowej rozmowy poruszono także sprawę rozwoju epidemii i wzrostów zakażeń. Konkluzja jest taka, że trzeba w trybie natychmiastowym zacząć rzetelnie egzekwować obowiązujące już przepisy. Jest z tym, niestety, źle, duża część społeczeństwa traktuje je jako martwe. 

W Europie praktycznie żadnego kraju nie stać na kolejny lockdown. Jak wskazują eksperci, realne przestrzeganie przez ludność prostych zasad takich jak noszenie maseczek w przestrzeni publicznej pozwoliłoby na zapanowanie nad pandemią, a na pewno na ograniczenie liczby zakażeń. Bez tego, ciężko oczekiwać, aby zaostrzanie reguł dla niezaszczepionych przyniosło efekty. 

O zaostrzeniu dyscypliny wspomniał też na środowej konferencji w Legnicy szef Ministerstwa Zdrowia Adam Niedzielski.

- Mamy uzgodnienie z policją takie, że polityka upomnień czy zwracania uwagi zmienia się w politykę wystawiania mandatów, czyli ta proporcja mandatów do upomnień będzie rosła - zapowiedział, dodając, że ostatniej doby policja skontrolowała 2,5 tys. środków transportu.

- Zwracam szczególną uwagę na środki transportu i zachowanie tam odpowiedzialnej postawy: noszenie maseczek - podkreślił Niedzielski.

Kolejne spotkanie Rady Medycznej z premierem ma się odbyć na początku przyszłego tygodnia.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy