Poznań. Zabytkowe fundamenty odkryto podczas przebudowy jednej z ulic

Artykuł
Podczas przebudowy jednej z poznańskich ulic odkryto zabytkowe fundamenty
Fot. Facebook/Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Podczas przebudowy ul. Św. Marcin ukazały się fundamenty pierwotnego ogrodzenia zamku zbudowanego dla Wilhelma II - poinformowało w niedzielę Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Była to ostatnia zbudowana dla panującego władcy rezydencja cesarska w Europie.

W niedzielę znajdujące się przy remontowanej ulicy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu poinformowało, że podczas prac remontowych „naszym oczom ukazały się fundamenty pierwotnego ogrodzenia Zamku”. Opublikowano także zdjęcia odkrycia. Jak wskazano, fundamenty „są potężne, bo potężne było ogrodzenie, zwłaszcza ujęta dwiema wartowniami brama wjazdowa”. „W czasie wojennej przebudowy dziedziniec honorowy został przekształcony i ograniczony istniejącym do dziś murkiem, na którym ustawiono latarnie” - przypomniano.

Zamek został wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Franza Schwechtena jako rezydencja niemieckiego cesarza Wilhelma II; była to ostatnia zbudowana dla panującego władcy rezydencja cesarska w Europie. Obiekt wzniesiono na wzór średniowiecznych zamków, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce w sierpniu 1910 roku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, obiekt stał się jedną z siedzib Prezydenta RP. Część pomieszczeń udostępniono Uniwersytetowi Poznańskiemu.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy