Powstanie Warszawskie. 63 dni chwały na srebrnym ekranie

Artykuł
Kadr z filmu „Powstanie Warszawskie”
Fot.: Twitter/@operavincibis

Powstanie Warszawskie, oprócz doniosłego znaczenia historycznego, wywarło również silny wpływ na polską mentalność i kulturę. 63 dni jednej z najbardziej zaciekłych bitew miejskich w historii ludzkości do dziś rozpalają wyobraźnię, co zaowocowało szeregiem produkcji filmowych poświęconych temu dramatycznemu momentowi naszej historii. Przedstawiamy te najbardziej warte uwagi.

Kanał (1957)

Film w reżyserii Andrzeja Wajdy był pierwszą polską produkcją poświęconą bezpośrednio powstaniu. Oparty na opowiadaniu Jerzego Stefana Stawińskiego pod tym samym tytułem, film przedstawia historię ewakuację oddziału porucznika „Zadry” podziemnymi kanałami ściekowymi. Choć początkowo „Kanał” spotkał się z chłodnym przyjęciem, zwycięstwo na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes zmieniło jego postrzeganie w kraju. Dziś jest to dzieło kultowe, a krytycy zwracają uwagę na jego egzystencjalne przesłanie. 

Kamienne niebo (1959)

Film w reżyserii Czesława i Ewy Petelskich na podstawie Jerzego Krzysztonia pod tym samym tytułem opowiada historię ludzi zasypanych w piwnicy warszawskiej kamienicy. Uwięzieni pod ziemią, nie zdają sobie sprawy z piekła, jakie toczy się w ogarniętym powstaniem mieście. Zrozpaczeni, próbują wydostać się na zewnątrz. 

Godzina „W” (1979)

Dramat wojenny w reżyserii Jerzego Morgensterna opowiada o pierwszym dniu Powstania i gorączkowych ostatnich godzinach przed jego wybuchem. Pluton Armii Krajowej pod dowództwem „Czarnego” szykuje się do ataku na hitlerowskie koszary, dowiaduje się, że nie otrzyma jednak wsparcia. Pomimo samobójczej wręcz trudności zadania, rozkaz pozostaje rozkazem. 

Pierścionek z orłem w koronie (1992)

Ponownie film Andrzeja Wajdy, tym razem będący adaptacja powieści „Pierścionek z końskiego włosia” autorstwa Aleksandra Ścibora-Rylskiego traktowany jest jako ostatni rozrachunek reżysera z etosem Armii Krajowej. Powstanie dobiega końca, a zaledwie dwudziestoletni Marcin przejmuje dowództwo nad całym oddziałem i opowiada teraz za życie wszystkich żołnierzy. Na domiar złego, traci miłość swojego życia. 

Miasto 44 (2014)

Film jednego z najbardziej cenionych polskich reżyserów młodszego pokolenia - Jana Komasy. Stefan Zawadzki, młody chłopak, traci ojca. Pod wpływem tragedii, przyłącza się do Powstania. Bojowemu szlakowi zgrupowania „Radosław” towarzyszy burzliwa miłosna relacja między Stefanem a łączniczką Kamą i sanitariuszką Biedronką. 

Powstanie Warszawskie (2014)

Film zmontowany  w całości z ręcznie i komputerowo koloryzowanych kronik z sierpnia 1944 roku. Produkcją zajęło się Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego bohaterami są bracia, operatorzy Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, których zadaniem jest udokumentowanie zrywu w mieście. W miarę zaostrzania się walk i postępującego zniszczenia stolicy, bracia rozumieją, że muszą udokumentować koszmar apokalipsy Warszawy i za wszelką cenę ocalić taśmy z materiałem. 

 

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy