„Powstania Śląskie 1919-1921". Wyjątkowa wystawa w kopalni Piast-Ziemowit

Artykuł
Koordynatorem wystawy jest Stanisław Brzeźniak
Fot. twitter/BiuroPrasowePGG

W cechowni Ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) została umieszczona ekspozycja „Powstania Śląskie 1919-1921". Wystawa jest inicjatywą katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

Ekspozycja została przygotowana w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa składa się z 15 paneli. Prezentują one, w układzie chronologicznym, najważniejsze wydarzenia z okresu, w którym ważyły się losy tego regionu. Ekspozycja przybliża historię końca I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzającą go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie oraz podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską.

Swoje zbiory udostępniło Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka.

Wystawę w cechowni Ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit oglądać można do 30 czerwca.

Na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 r., zdecydowano, że o przyszłości Górnego Śląska, znajdującego się do tej pory w granicach państwa niemieckiego, zdecyduje plebiscyt. Uprawnieni ku temu mieszkańcy regionu mieli oddać głos za jego przynależnością do Niemiec lub Polski.

Instytut Pamięci Narodowej zaznacza, że na górnośląskim obszarze plebiscytowym rozpoczęła się kampania propagandowa prowadzona przez obie strony. Miała ona przekonać niezdecydowanych. Trzykrotne zrywy zbrojne były efektem dramatycznego przebiegu konfliktu.

Źródło: wnp

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy