Ponad milion na Wawelu. Zamek Królewski podsumował rok 2021

Artykuł
Obostrzenia pomogły Zamkowi?
Fot. Canva

W 2021 roku placówkę odwiedziło w sumie 1 mln 244 tys. turystów. Największą popularnością wśród gości Zamku Królewskiego na Wawelu cieszyła się wystawa „Wszystkie arrasy króla”. Natomiast najważniejszym punktem w przyszłorocznym kalendarzu będzie otwarcie Skarbca Koronnego.

Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, podkreślił, że mimo iż ostatni czas upłynął pod znakiem pandemii, to jednak okazał się on pomyślny dla kierowanej przez niego placówki, którą do połowy grudnia odwiedziło 1 mln 244 tys. gości.

Frekwencyjną rekordzistką okazała się wystawa "Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021 – 1961 – 1921", która przyciągnęła blisko 120 tys. zwiedzających.

- Powtórzę słowa wielu osób: ta ekspozycja nie miała precedensu. Przyjechali na nią ludzie z całej Polski i nie tylko - doczekała się ona przychylnych i entuzjastycznych recenzji - zaznaczył Betlej.

W 2020 r. na Wawelu zobaczyć można było także wiele innych cennych nabytków, m.in. młodzieńczą zbroję Zygmunta Augusta, rzeźby Józefa Wilkonia i dzieła malarstwa niderlandzkiego. Wawel wzbogacił się też o cenne zabytki, m.in. kupione na rynku antykwarycznym, tworzące zespół obrazy, wchodzące kiedyś w skład kolekcji Karola Lanckorońskiego w Wiedniu. 

Obostrzenia pomogły Zamkowi?

- Te trudne, pandemiczne czasy stały się pewnego rodzaju szansą na rozwój komunikacji, kontaktu ze wszystkimi, którzy nie mogli przyjść na wzgórze wawelskie - ocenił. Jak dodał, taka forma komunikacji to też zachęta dla tych, którzy do tej pory z innych względów nie zdecydowali się na osobistą wizytę.

Dyrekcja i pracownicy Zamku nie zamierzają jednak zwalniać tempa i już mówią o coraz bardziej klarownych planach na kolejny rok. Najważniejszym punktem w kalendarzu będzie planowane na 30 czerwca otwarcie nowego Skarbca Koronnego.

- Będzie to ogromna ekspozycja mówiąca o historii, przeszłości; prezentująca najwybitniejsze dzieła rzemiosła artystycznego, złotnictwa, jubilerstwa oraz trofea ze zbiorów wawelskich - podkreślił dyrektor Betlej.

Wówczas udostępnione zostaną też nowe aranżacje przestrzeni, zarówno reprezentacyjnych komnat, jak i prywatnych apartamentów.

- Otworzymy też wystawę arcydzieł malarstwa renesansowego, również z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej. Będą to obrazy, które do Krakowa przyjadą z całego świata. Tego typu arcydzieła rzadko pojawiają się w muzeach polskich - podkreślił dyrektor Zamku.

Za tegoroczny wysiłek podziękował wszystkim pracownikom kierowanej przez siebie instytucji. Jak podkreślił, to "ich zaangażowanie, praca, aktywność, koncepty i idee sprawiają, że Wawel jest otwarty".

 

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy