Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o uruchomieniu programu rehabilitacji pocovidowej. Jego zadaniem będzie skupianie się na zdrowiu psychicznym pacjentów.
Od początku maja szpital resortowy w Złocieńcu przyjmie około pięćdziesięciu pacjentów, które wymagają opieki psychiatrycznej bądź psychologicznej po przejściu koronawirusa.
- Na początku w ośrodku dostępnych będzie 50 miejsc. Ktoś by powiedział, że to kropla w morzu potrzeb, ale mam nadzieję, że ta innowacyjna propozycja programu będzie pierwszym krokiem w skali całego kraju - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Wiceminister @szefernaker: Na początku w ośrodku dostępnych będzie 50 miejsc. Ktoś by powiedział, że to kropla w morzu potrzeb – ale mam nadzieję, że ta innowacyjna propozycja programu będzie pierwszym krokiem w skali całego kraju.
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) April 24, 2021
Na miejscu mają być również specjaliści z dziedzin pulmonologii, dietetyki, kardiologii oraz neurologii.
- Pandemia przyniosła nam wiele nowych wyzwań o naturze psychiatrycznej i psychologicznej, do tej pory również nieznacznych - dodał minister.
Pierwszy taki ośrodek w Polsce dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, powstał we wrześniu ubiegłego roku, w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Do tej pory na leczenie w ramach tego programu przyjęto około 700 osób.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało również, że polscy lekarze i naukowcy uczestniczą w badaniach nad tym, jakie mogą być długotrwałe powikłania po COVID-19.
Ewa Giza, dyrektor Szpitala Specjalistycznego #MSWiA w Złocieńcu: Każda osoba, która do nas przyjedzie będzie pod opieką psychologa, pielęgniarki koordynującej, lekarza rehabilitacji medycznej oraz całego zespołu fizjoterapeutów i pielęgniarek. pic.twitter.com/sMXf6lO2Rp
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) April 24, 2021